A pajzsmirigy anatómiája és élettana

A pajzsmirigy anatómiája és élettana
A pajzsmirigy működését az adenohipofízis által termelt hormon, a TSH irányítja. A pajzsmirigyben termelődő hormonok, a tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) fontos szerepet játszanak a szervezet működésében. Fokozzák a mitokondriumok működését (tehát növelik az energiatermelést és az oxigénfogyasztást). Egyes fehérjék szintézisét serkentik a sejtekben. Nélkülözhetetlenek a terhességhez, a magzatok normális fejlődéséhez.(G.S.)

TARTALOM

1. A pajzsmirigy anatómiája

2. A pajzsmirigy élettana, működésének szabályozása

3. A jódhiány és a pajzsmirigy működése

4. A szelén hatása a pajzsmirigyre


1. A pajzsmirigy anatómiája

A pajzsmirigy a nyak elülső részén helyezkedik el, az ádámcsutka alatt, ott, ahol a férfiaknál a nyakkendőn a csomó van. A pajzsmirigy egy U alakú szerv, melynek két lebenye az U-betű egy-egy szárának felel meg, míg az összekötő részt isztmusznak nevezik. A pajzsmirigy normális jódellátottságú vidékeken körülbelül akkora szerv, mint az ember hüvelykujjának az elülső perce. Magyarországon, melynek nagy része jódhiányos területen fekszik, ennél 50-60%-kal nagyobb a pajzsmirigytérfogat átlaga.

Általában nem lehet észrevenni a normális nagyságú pajzsmirigyet, de vékony nyakú nőknél sokszor láthatóvá válik. Nyelést követő fel-lemozgása is szembetűnő lehet, még inkább feszült, ideges állapotban, amikor vérbővé és duzzadttá válik (nem egyszer gombócérzést, nyaki szorítást okozva). Ilyen esetben néha a szívverésnek megfelelő lüktető mozgása is érezhető, látható.

1. Ábra: A pajzsmirigy anatómiája


(forrás: Depositphotos_110189306_m-2015.jpg)

2. A pajzsmirigy élettana, működésének szabályozása

2.1. A pajzsmirigy hormonjai

A pajzsmirigy számos hormon-termelő (belső elválasztású) mirigyünk egyike, mely a pajzsmirigy-hormonokat termeli, és juttatja a véráramba. Ezek a hormonok a szervezet összes sejtjébe eljutva fejtik ki hatásukat. A pajzsmirigy két hormont termel. Az egyik a tiroxin (vagy T4), mely négy jódatomot, a másik a trijód-tironin (vagy T3), mely három jódatomot tartalmazó fehérje.

A pajzsmirigysejteknek a normális hormontermeléshez jódra van szükségük. A jódot egy aktív transzport során a keringésből veszik fel. A felvett jód a sejtekben H2O2 segítségével oxidálódik és beépül a thyrozinmolekulákba. Ezt a folyamatot a pajzsmirigy-peroxidáz (TPO) nevű enzim katalizálja. Egy jódatom beépülésével képződik a 3'-monojód-thyrozin (MIT), két jódatom beépülésével a 3',5'-dijód-thyrozin (DIT). Két DIT molekula kötésével alakul ki a tetrajód-thyronin, azaz a négy jódatomot tartalmazó thyroxin (T4). Egy DIT és egy MIT molekula alkotja a három jódatomnal bíró trijód-thyronint (T3).

Az elkészült hormon a pajzsmirigyben tárolódik (a tireoglobulinnak nevezett fehérjéhez kötve, a pajzsmirigy kolloidnak is hívott raktáraiban). Innen a szervezet igényei szerint a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) hatására szabadulnak ki a véráramba.

A pajzsmirigy 90%-ban T4-et termel, melynek a biológiai aktivitása 3-4-szer gyengébb a T3-énál. A T4 a sejtekben T3-má alakul át, mert ez a biológiai hatást kifejtő forma.

Ebben az átalakulásban meghatározó szerepük van a dejodináz nevű enzimeknek. A dejodináz-1 és 2 az aktív T3-t képezi, a dejodináz-3 pedig a hatásnélküli ún. reverz T3-t (rT3). Később mind az aktív T3, mind a rT3 lebomlik inaktív T2-vé. A szervezetben a 80-90 százalékban a T4 van jelen, 10-20 százalékban pedig a T3.

2. ábra: Pajzsmirigy hormonjai


(forrás: Depositphotos_212033842_m-2015.jpg)

Reverz T3 jelentősége

  • A reverz trijodothyronin (rT3) a trijodothyronin egyik izomerje. Ez a harmadik legnagyobb frakcióban elválasztott jodothyronin (0.9%) [tetrajodthyronin- thyroxine 90% / trijodthyronin9%]
  • A rT3 szintje megemelkedik nonthyreoideal illnes – euthyroid sick syndrome esetén; amikor a rT3 kiürülése csökken, míg a képződése változatlan marad (ennek oka az 5’ dejodináz aktivitás csökkenése illetve a rT3 csökkentfelvétele a májba). Ideális esetben a vérből mért T3/rT3x100 értéke 1.06-2.2 között van.

A rT3 a T4-ből alakul át a szövetekben, valamint minden egészséges szervezetben is termelődik kis mennyiségben.

A rT3 anyagcsere szempontból inaktív hormon, de megvan az a képessége, hogy kötődik a T3 felvevő receptorokhoz. Ennek a reakciónak a következménye, hogy az anyagcsere szempontjából fontos T3 nem jut be a sejtekbe. Így az aktív hormon (T3) nélkül a sejtekben hiányállapot alakul ki. Ennek következtében pajzsmirigy alulműködés tünetei jelentkeznek.

2.2. A pajzsmirigyhormon termelésének szabályozása

A pajzsmirigy-hormonok termelése, mint a legtöbb hormontermelő szervünk, a lakás fűtését szabályozó termosztát működési elvéhez hasonlítható. Az agyalapi mirigyünk által termelt tireotropinnak (TSH) nevezett hormon serkenti a pajzsmirigyhormon termeléshez szükséges összes lépést, egyúttal elősegíti a hormonoknak a véráramba kerülését is.

3. ábra: Pajzsmirigy működés szabályozása 1.


(forrás: Depositphotos_167308460_m-2015.jpg)

  • Amikor a szervezetnek pajzsmirigy-hormonra van szüksége, akkor ezt érzékelve az agyalapi mirigy TSH-t választ el, mely a pajzsmirigyet hormontermelésre és hormon-kiválasztásra serkenti.
  • Amint a vérben megfelelő szintet ér el a pajzsmirigyhormon koncentráció, az agyalapi mirigy nem termel több TSH-t, és ezáltal a pajzsmirigy aktivitása is lecsökken. Ezt az egész folyamatot hívják negatív visszacsatolásnak.

4. ábra: Pajzsmirigy működés szabályozása 2.

Ezenkívül más is befolyással van az agyalapi mirigy TSH elválasztására, főként a hipotalamusznak nevezett, az agyban elhelyezkedő kicsiny szerv által termelt tireotropin-felszabadító hormon. A pajzsmirigyhormonok szállításáról A vérben a pajzsmirigy-hormonok több mint 99%-a a tiroxin-kötő fehérjéhez kötve kering. Ez biológiailag inaktív forma. A pajzsmirigy tényleges állapotáról a szabadon keringő, biológiailag aktív 1%-nál kisebb frakció ad pontos felvilágosítást. A pajzsmirigy-hormon meghatározások közül éppen ezért jóval értékesebb a szabad T4 (angolul free T4, azaz FT4) vizsgálata, mint az össz-T4 (nevezik TT4-nek vagy jóval gyakrabban egyszerűen T4-nek) értéké.

Ennek magyarázata, hogy a tiroxin-kötő vérfehérje szintjét (és ezáltal az össz-T4 szintet) is számos körülmény befolyásolja; leggyakrabban terhesség, fogamzásgátló vagy más szteroid-tartalmú készítmény használata. Az utóbb említett állapotokban a T4-meghatározás megtévesztő lehet, pajzsmirigy-túlműködésre utal, miközben az FT4 vizsgálata helyesen jelzi a valóságos helyzetet

2.3. Pajzsmirigyhormonok élettani szerepe

  • A pajzsmirigy-hormonok a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák.
  • Elősegítik a sejtek oxigén felvételét, ezáltal szabályozzák a táplálék fő elemeinek (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) sejtszintű hasznosítását, vagyis az alapmetabolizmust, a sejt energiafelhasználását.
  • Továbbá, a pajzsmirigy-hormonok befolyásolják a fehérjék szintézisét és növelik a szervezet érzékenységét katekolaminokkal (például adrenalin) szemben.
  • A pajzsmirigy-hormonok fontosak valamennyi sejt fejlődéséhez és normális differenciálódásához, fontos szerepet játszanak a magzat testi és idegrendszeri fejlődésében.
  • Az izomsejtekben a pajzsmirigy-hormonok úgy módosítják a myoglobulint, hogy az egy kifejezettebb ATP-áz hatással és kontrakciótulajdonságokkal bír, és így munkabíróbb.

3. A jódhiány és a pajzsmirigy működése

A pajzsmirigy hormonok termelődéséhez a szervezetnek jódra van szüksége. A mindennapi táplálkozás során a szervezetbe kerülő jód a pajzsmirigyben raktározódik. Mivel a szervezet jódhiányos állapota a pajzsmirigy alulműködését idézheti elő, a pajzsmirigy jód készleteinek felmérése rendszerint a jódhiány tünetei alapján, a pajzsmirigy hormonok vizsgálatával történik. A jódhiány tünetei tehát a pajzsmirigy alulműködés jeleihez nagyon hasonlók. Magyarország nagy részén – kivéve az Alföld közepét – nincs a talajban elegendő jód, pedig a pajzsmirigy jód ellátottsága kihat az anyagcserére, a különböző hormonális és fejlődési folyamatokra is.

4. A szelén hatása a pajzsmirigyre

A szelén kulcsfontosságú eleme az emberi test működési egyensúlyának fenntartásában. Befolyásolja az immunológiai válaszokat, a sejtnövekedést és a vírusok elleni védelmet. Az általános hatásokon kívül leginkább a megfelelő pajzsmirigy funkcióban játszik szerepet. Alapvető fontosságú a pajzsmirigyhormonok szintézisében és működésében, valamint védi a sejteket a szabad gyököktől és az oxidatív károsodástól.

Élettani körülmények között napi 60 μg és 75 μg szelén bevitel szükséges a szelént tartalmazó enzim aktivitásának fenntartása.

A szelénhiány hozzájárul a glutathion peroxidáz (GPx) csökkent aktivitásához, ami oxidatív károsodáshoz vezethet, ami a pajzsmirigy csökkent aktivitását okozhatja. A szelén hiány miatt kialakuló pajzsmirigy alulműködés jelei az állandó szellemi és fizikai fáradtságérzés, indokolatlan testsúlygyarapodás, illetve hatással lehet a fertilitásra is, befolyásolhatja a terhesség lefolyását.

Ezen túlmenően az alacsony szelénkoncentráció autoimmun folyamatokat okoz a pajzsmirigyben, ezért a szelénhiány alapvető szerepet játszik az autoimmun Graves-kór patogenezisében is. A sejtciklus szabályozása miatt a szelén koncentrációjának csökkenése a pajzsmirigyrákot is okozhat.

FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt vagy az Ön által használt készítmény betegtájékoztatójának elolvasását!

 

►Lásd még:

A pajzsmirigyfunkciót befolyásoló gyógyszerek

A pajzsmirigy működése

A pajzsmirigy működése és diétás lehetőségek

Pajzsmirigy betegségei

Pajzsmirigyműködés és fertilitás

 

Irodalom

Szeretne megoldást találni nőgyógyászati és endokrinológia panaszaival kapcsolatban? Szeretne javítani hormonegyensúlyán és egészségén?

Az alábbi problémákra nálam megnyugtató szakértői segítséget kap!

Nőgyógyászati panaszok • PCOS • Inzulinrezisztencia • Fokozott szőrnövekedés, pattanások • Elhízás • Meddőség • Pajzsmirigy- és mellékvese rendellenességek • Egyéb hormonális problémák.

Kattintson az alábbi lehetőségek egyikére.

Milyen lehetőség érdekli?

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.