Betegbiztonság jelentősége

Betegbiztonság jelentősége

Az egészségügyi ellátás minőségének egyik alapvető területe, amely a „véletlenszerű károsodás”-tól való mentességre vonatkozik. A betegbiztonság fontos területe a gyógykezelés következtében kialakuló nem kívánt esemény elkerülése, megelőzése vagy korrigálása.(G.S.)


TARTALOM

1. Előzmény

2. Betegek biztonsága az egészségügyi technológiák alkalmazása szerint

3. Betegbiztonság jelenlegi helyzete


1. Előzmény

 Nagy visszhangot váltott ki, és számos hasonló kutatás elindítója lett a 2000-ben megjelent "Tévedni emberi dolog" (To Err Is Human: Building a Safer Health System) című könyv, melyet az USA-beli Institute of Medicine jelentett meg.


A könyvben közzétett különböző kutatások a kórházi tevékenységek körében igen nagy arányban előforduló ellátási hibákat tárták fel. Eszerint az ellátási hibák következtében nagyjából annyian halnak meg évente az Egyesült Államokban, mint emlőrákban, vagy közlekedési balesetekben, és háromszor annyian, mint AIDS-ben.

"Először is ne okozz kárt" (Nil nocere!) a Hippokratész által gyakran idézett mondat. Az egészségügyben dolgozók közül mindenki ismeri ezt az elvet. A minimális szinten az egészségügyi rendszernek biztosítania kell a betegek biztonságát. Ugyanakkor ez gyakran nem valósul meg a gyakorlatban. A betegbiztonság javítására tehát napjainkban is átfogó megközelítésre van szükség. Ez a megközelítés nem összpontosít egyetlen megoldásra, mivel nincs „csodafegyver”, hogy megoldja ezt a problémát.

A nemkívánatos esemény az orvosi beavatkozásból eredő kár, más szóval nem a páciens alapállapotának következménye. Miközben az összes nem kívánatos esemény az orvosi kezelés során alakulhat ki, nem mindegyik akadályozható meg, azaz nem mindegyik orvosi hibáknak tulajdonítható.

Példa:

  • Ha egy beteg műtét után tüdőgyulladás miatt hal meg, akkor az nem kívánatos esemény. Ez nem megelőzhető esemény.
  • Ha az eset elemzéséből kiderül, hogy a páciens a nem megfelelően kivitelezett bemosakodás vagy nem megfelelően sterilizást eszközök (pl. tubus, bronchoszkóp) alkalmazása miatt kapott tüdőgyulladást, ebben az esetben a tüdőgyulladás megelőzhető lett volna. Ilyenkor végrehajtási hibáról beszélünk.


 

Bár a "Tévedni emberi dolog" megjelenését követően számos bírálat érte a közölt adatokat, azóta más források is megerősítik az ellátás során felmerült hibák jelentőségét és negatív hatásait. A magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés joga egyik alapjog az Európai Unió és intézetei, illetve Európa polgárai szerint.

Ennek megfelelően a betegek – mint az egészségügyi szolgáltatások igénybe vevői – jogosan várják el, hogy a szolgáltatók minden erőfeszítést megtegyenek biztonságukért.

2. Betegek biztonsága az egészségügyi technológiák alkalmazása szerint

Egészségügyi technológia fogalma: az egészségügyben használatos gyógyszerek, eszközök, terápiás és műtétes beavatkozások, valamint azon szervezeti és támogató egységek összessége, amelyen belül az egészségügyi ellátás folyik.

Szűkebb értelemben, az egészségügyi ellátás során alkalmazott egészségügyi technológiákat a következő három nagyobb csoportba sorolhatók:

  • 1. Eszközök, berendezések, felszerelések és segédeszközök;
  • 2. Gyógyszerek;
  • 3. Terápiás, ápolási és sebészeti beavatkozások;

Megelőzhető káresemények az egészségügyi technológiák használata szerint:

  • Az egészségügyi technológiák alulhasználata
  • Az egészségügyi technológiák túlhasználata
  • Az egészségügyi technológiák rossz, nem megfelelő használata

2.1. Az egészségügyi technológiák alulhasználata

Az egészségügyi technológiák alulhasználata alatt az értendő, ha igazolt eredményesség ellenére az adott egészségügyi technológia nem kerül alkalmazásra, annak ellenére, hogy ezekkel az eljárásokkal jelentősen lehetne javítani az egészségügyi ellátás szakmai minőségét.

Példa:

  • ha a védőoltások nem kerülnek alkalmazásra,
  • nem kezelt magas vérnyomás vagy depresszió, túl későn elkezdett terhesgondozás.
  • thombolysis, béta-blokkolók, aszpirin illetve ACE-gátlók nagyobb arányú alkalmazásával becslések szerint évente 18000-al csökkenthetné USA-ban a megelőzhető halálesetek számát.(Magyarországon nem rendelkezünk erre vonatkozó adatokkal.)

2.2. Az egészségügyi technológiák túlhasználata

Az egészségügyi technológiák túlhasználata alatt értendő, amikor az adott egészségügyi technológia alkalmazásával egészségnyereség nem érhető el, vagy nagyobb a kockázat kialakulásának esélye, mint az előny.

Példa:

  • Vírusos fertőzésben (pl. nátha) az antibiotikumok rutin alkalmazása.
  • Nem megfelelő indikáció alapján javasolt metformin vagy Liothyronin (T3 készítmény)

2.3. Az egészségügyi technológiák rossz, nem megfelelő használata

Az egészségügyi technológiák rossz, nem megfelelő használata esetén, bár a megfelelő technológia kerül alkalmazásra, de tévedés vagy hanyagság miatt nem a megfelelő módon és ezért olyan nem várt esemény, szövődmény alakul ki, amely miatt a várt egészségnyereség nem következik be. A nem megfelelő alkalmazás nem minden esetben okoz egészségkárosodást ha a téves alkalmazást időben felismerik.

Példa:

  • Felmérések szerint az USA-ban, a nagyobb oktató kórházakban évente 2000-re tehető azon betegek száma, akiknél téves gyógyszerelés miatt káros mellékhatás alakul ki, melyek 28%-a megfelelő ismeretet esetén megelőzhető lett volna. (Magyarországon nincs ilyen felmérés)

 3. A betegbiztonság jelenlegi helyzete

 Az utóbbi évek egyértelműen kiemelt figyelmet kapott területe, a betegbiztonság melyet közös, európai projectek megvalósításával kívánnak kialakítani.A betegeket érintő rizikók és események meghatározása, analízise és kezelése, annak érdekében, hogy az ellátás biztonságosabb legyen, és csökkenjen a páciensek károsodása. A betegbiztonság szisztematikus megközelítése az egészségügyi ellátás egész rendszerének minőségi javulásához járul hozzá. A betegbiztonsággal összefüggő tevékenységekben az Egészségügyi Világszervezet, Betegbiztonsági Világszövetség (WAPS), az Európa Tanács, valamint a betegek, az orvosok, az ápolók, a gyógyszerészek és a kórházak európai szervezetei is részt vesznek. 

Tekintettel arra, hogy a gyógyszerek a leggyakrabban alkalmazott egészségügyi terápiás eljárások, érdemes néhány, a gyógyszerekkel kapcsolatos és a betegek biztonságát rontó körülményt felsorolni. 

 Néhány, a gyógyszeres kezeléssel kapcsolatos, a betegbiztonságot rontó körülmény:

  • Nincs korrekt anamnézis felvétel
  • A beteg gyógyszerérzékenysége nem ismert
  • Gyógyszerszedés nem megfelelően dokumentált
  • Több azonos hatóanyagú készítmény különböző néven szerepel
  • Nem a legeredményesebb készítmény kerül alkalmazásra
  • Gyógyszerek közötti kölcsönhatások kialakulása
  • Lejárt gyógyszerek szedése
  • A beteg nem ismeri a gyógyszereit
  • Nem veszi be a gyógyszert
  • Telefonon rendelt gyógyszerelés

 

►Lásd még

BETEGBIZTONSÁG AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN Tájékoztató kiadvány, Egészségügyi Minisztérium, 2007

Kampány indult a biztonságos gyógyszerhasználatért

Irodalom

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.