Inzulin szintek értékelése

Inzulin szintek értékelése

Az inzulinrezisztencia diagnózisa a klinikai és a laboratóriumi eredmények alapján állítható fel. Sajnos jelenleg nincs egységes, nemzetközi álláspont a cukorterhelés során mért normál inzulin szintekre vonatkozóan, ezért gyakran tévesen értékelik a terhelés során mért értékeket.(G.S.)


Az inzulinrezisztencia (IR) helyes meghatározásának kiemelt jelentősége van a kórfolyamat patofiziológiai oldalának vizsgálatában, a diagnosztikában és a terápiás beavatkozások eredményességének megítélése szempontjából vagy a betegek állapotának nyomon követésében.

Ezért az inzulinrezisztencia meghatározására több mérési módszert fejlesztettek ki:

1. direkt:
• Hiperinzulinémiás euglikémiás glükóz clamp (HEGC),
• Inzulin szuppressziós teszt (IST)

2. indirekt:
• Intravénás glükóztolerancia teszt (FSIvGTT),
• Orális glükóztolerancia teszt (OGTT)

Ezek közül a hiperinzulinémiás euglikémiás glükóz clamp (HEGC) mind a mai napig a világon széles körben elfogadott közvetlen meghatározási módja – „a gold standard”-ja - az inzulinérzékenység (IS) vizsgálatának. Mivel ezt nehéz kivitelezni, gyakran az orális glükóztolerancia tesztet (OGTT) alkalmazzák.

A 75 g glükóz 5 percen belüli elfogyasztását követően legtöbbször három alkalommal vénás vérvétel történik. A vércukor értékek mellett, egyre elterjedtebben értékelik az eredményeket az inzulin szintek alapján.


(Depositphotos_60483985_m-2015.jpg)

Klinikai szempontból nagyon fontos, hogy milyen inzulin értékek esetén történik az inzulinrezisztencia a diagnózisa!

A nem megfelelő értékelés következményei:

  • A túl magas határérték (cut off value) növeli az álnegatív esetek arányát. Tehát negatív (normál) eredményt ad a vizsgálat, miközben kóros állapot áll fenn. Az állapot nem kerül felismerésre
  • Ha túl alacsony értéken határozzák meg a terápiás küszöböt - az eredményt kórosnak ítélik, pedig a vizsgált személynek nincs inzulin rezisztenciája - nő az álpozitív esetek száma, mely növeli a túlkezelést, pl. a metformin felesleges alkalmazását és a gyógyszerszedéssel járó kockázatokat. 

A jelenlegi magyarországi gyakorlatban legtöbbször - indokolatlanul - túl magasnak (kórosnak) értékelik a vizsgálat során mért inzulin szinteket (alacsony küszöbértéket alkalmaznak), melyek nincsennek megbízható tudományos kutatásokkal alátámasztva.

NÉHÁNY VÉLEMÉNY

1. Vélemény

" Az éhomi inzulinszint akkor elegáns, ha 8 mIu/ml alatt marad – 10 körül már kevésbé szeretjük, 13 fölött pedig fogjuk a fejünket. Túlsúlyosaknál törvényszerűen magasabb értékek jönnek ki (de ettől még nem szeretjük) Vékonyabb testalkatúaknál vagy magas izomtömeggel rendelkezőknél nagyon informatív lehet a 30 perces inzulinérték, mert ez sokszor kiugróan magas tud lenni, ami aztán gyorsan zuhan – korai inzulincsúcsról beszélünk ilyenkor, ami le tudja rántani a vércukor-szintet is éppen ezért előfordulhat, hogy 3 pontos terhelésnél a 60 perces inzulin már nem mutat semmi különöset, maximum a csökkenő vércukor-szintből következtethetünk arra, hogy „valami furcsaság van” – a 2 órás érték pedig végképp nem lóg ki a sorból.

A 120 perces inzulinról általánosságban elmondható, hogy elvárás, miszerint visszamenjen 30 mIu/ml alá, és ne haladja meg az éhomi érték ötszörösét."

2. Vélemény

"A vércukor adatok mellett az inzulinértékek is mérvadóak, az ezek alapján számolt arányok döntőek az IR szempontjából.

Az éhomi inzulinszint (0’INS) akkor kóros, ha 25 µU/ml feletti, míg a 120 perces érték 45 µU/ml felett jelez problémát."

3. Vélemény

"A haladó IR specialista orvosi központokban a normálértékek egyre szigorodnak.

Durva tájékozódásra álljon itt:

Vércukorgörbe:

0 perces vércukor érték legyen 5mmol/l alatt,

60 perces maradjon 6-7 mmol/l alatt,

120 perces pedig csökkenjen vissza a 0 perces értékre, de ne menjen az alá.

Inzulingörbe: a legszigorúbb vélemények szerint, normális vércukorgörbe esetén,

0 perces inzulin érték legyen 8 mmol/l (8 µmol/ ml) alatt,*

60perces inzulin érték 30-40 mmol/l (30-40 µmol/ ml) alatt,

120 perces inzulin érték pedig 20-25 mmol/l alatt."

A fenti vélemények vonatkozhatnak IDEÁLIS körülmények esetén (pl. sportolóra, manökkenekre, baletttáncosokra, fitness edzőkre), de FONTOS KÜLÖNBSÉGET TENNI :
az IDEÁLIS, a NORMÁLIS és a KÓROS között!

Az értékelésnél azt is tudni kell, hogy az inzulinérzékenység referenciaparaméterei jelenleg még nem pontosan ismertek, hiszen a viszonyítási értékekeket a nem elhízott, szabályos menstruációs ciklussal rendelkező, nem szőrös, normál androgénszintű asszonyok csoportjának adataiból származzanak. Kutatások vannak folyamatban a a normál és kóros értékek (cut off value) meghatározására, a különböző klinikai körülmények között.

Bonyolítja a helyzetet, hogy az IR (vagy fordított módon az inzulinérzékenység) vizsgálatának számos korlátja van. Mértéke, foka, határainak meghatározása többnyire önkényes. Értékét a kor, az etnikum vagy az elhízás foka, a ciklusnap a vizsgálat kivitelezése jelentősen és különbözőképpen befolyásolhatja.

Az inzulin emelkedés mértékét, a kiinduláshoz viszonyított 60. vagy 120 perces értéket, a " cukorbeesés" stb) jelentőségét a tudományos kutatások még nem tisztázták egyértelműen, ezért ezeket az információkat óvatosan kell kezelni. A "cukorbeesés" esetben - ha az inzulin érték nem kórosan magas - legtöbbször fokozott inzulinérzékenységről van szó, tehát NINCS rezisztencia (ellenállás) a cukor sejtbe kerülésével szemben!

Az OGTT eredményeket - az egyértelműen kóros értékeket leszámítva - nem szabad abszolutizálni és nem szabad kiragadni a klinikai környezetből és az egyéb vizsgálati leletekből.

A jelen tájékoztató három kutatás adatainak alapján adja meg az OGTT során mért normál inzulin koncentrációkat.

I. KUTATÁS

Assessment of Insulin Resistance in Subjects with Normal Glucose Tolerance, Hyperinsulinemia with Normal Blood Glucose Tolerance, Impaired Glucose Tolerance, and Newly Diagnosed Type 2 Diabetes (Prediabetes Insulin Resistance Research, Journal of Diabetes Research, Volume 2016 (2016), Article ID 9270768, 11 pages)

A "Prediabetes Insulin Resistance Research" program keretében a 0. ás a 120. perces normál inzulin értékek az alábbiak voltak.
Inzulin 0. percben <15 μIU / ml (mIU/L)
Inzulin 120. percben <80 μIU / ml (mIU/L)

Megjegyzés: A fenti értékek alapján a HOMA IR köszöbérték: 3,46

II. KUTATÁS

Comparison of diabetes mellitus and insulin resistance screening methods for women with polycystic ovary syndrome. Presented in part at the 8th Annual Meeting of the Androgen Excess and Polycystic Ovary Syndrome Society, which was held in Munich, Germany, on September 11–12, 2010.

Az inzulinszinteket EMELKEDETTNEK tekintették, ha - az amerikai populáció 95. percentilisére vonatkoztatva - a mért érték a laboratóriumi referencia-tartomány felett volt.
Alkalmazott referencia értékek:
éhomi inzulin > 19 μIU / ml
2 órás (75 g orális glükóz után) inzulin> 79 μIU / ml

III. KUTATÁS

Azziz, R.: Evaluation of Insulin Resistance and Comorbidities related to Insulin Resistance in Polycystic Ovarian Syndrome. pp 1-14 in. Insulin Resistance and Polycystic Ovarian Syndrome: Pathogenesis, Evaluation, and Treatment (Contemporary Endocrinology) Softcover reprint of hardcover 1st ed. 2007 Edition

ÉHOMI INZULIN SZINT:
Normál referencia tartomány: 3,0-30,0 µIU/ ml ( 3,0-30,0 mIU/l = 20,835 pmol/L - 208,35 pmol/l)
OGTT SORÁN:
Normál inzulin szint: 75-100 µIU/ml -ig  75-100 mIU/l = 520 - 694 pmol/l)
A könyvfejezet szerzője a maximum inzulin szint időpontját sajnos nem adja meg.
A szerző felhívja a figyelmet az egyéni variációkra.

FIGYELMEZTETÉS

  • Az OGTT során mért inzulin értékeket több tényező (pl. a menstruációs ciklus, fogamzásgátló használata, vizsgálat előtti étkezés, a vizsgálat kivitelezése) befolyásolja!
  • Klinikai szempontból legfontosabb a vércukor szintek alakulása!
  • Csak az inzulin értékek alapján nem lehet az inzulinrezisztencia diagnózisát kimondani! (Pl. Egy alkalommal mért emelkedett vérnyomás még NEM egyenlő magasvérnyomás betegséggel!)
  • Amennyiben a vizsgálatot saját elhatározásából végeztette el, a vizsgálat eredményéről minden esetben konzultáljon szakemberrel és NE laikusoktól kérjen véleményt!

TÁVKONZULTÁCIÓ
A tájékoztatóval kapcsolatos egyéni panaszok, kérdések esetén - VIP regisztrálás után - lehetősége van távkonzulTÁcióRa, ahol panaszával kapcsolatban egyénre szabott véleményt és javaslatot kap!

►Lásd még:

A szénhidrát és az inzulin anyagcsere laboratóriumi vizsgálata

A terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) kivitelezése

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.