A PCOS kezelésének alapelveit az alkalmazott technológia, a szindróma elsődleges klinikai képe, a beteg panaszai és a nők életszakasza határozza meg.
A PCOS-ben szenvedő nők kezelésében az életmódváltás jelenti az elsődleges kezelési irányt, de gyakran nem alternatívája a gyógyszeres kezeléseknek.
A PCOS gyógyszeres kezelésének két fő célja van:
Ha most kezdi az első lépéseket vagy bizonytalan a PCOS kezelésben vagy nem jutott eddig eredményre, nőgyógyász endokrinológus orvosként, klinikai endokrin osztály korábbi vezetőjeként és több évtizedes tapasztalattal, valamint kutató munkával a hátam mögött lehetőséget biztosítok nőgyógyászati endokrinológia online konzultációra, ami gyors, kényelmes, és költséghatékony. Egy ilyen konzultáció során személyre szabottan átbeszélhetjük tüneteit, megtervezzük a kezelését, és ha szükséges, nőgyógyász endokrinológus debreceni magánrendelésemen személyesen is rendelkezésére állok a szükséges konzultációra, vizsgálatokra és kezelésre.
A PCOS kezelése eltérő lehet a szindróma fenotípusa és a beteg életkora szerint.
Gyermekkorban az elhízás, serdülőkorban a hiperandrogén tünetek és a menstruáció rendellenességei a vezető tünet, fertilis korban ez kiegészül a meddőségi panaszokkal. Peri- és posztmenopauzában az anyagcserezavarok és a társuló szövődmények jelentik a legnagyobb problémát.
Az elhízás, fenotípustól függően, a gyermekkor utáni időszakban is részét képezheti a tüneteknek. A lelki problémák ugyancsak több életszakaszon keresztül jelenthetnek gondot a betegeknek.
A korszerű PCOS kezeléséhez és időben történő gondozásához lényeges, hogy a PCOS tünetei és a kórkép minél hamarabb, lehetőleg már gyermek- vagy serdülőkorban kerüljön felismerésre. A serdülőkor gyorsan változó hormonális és szomatikus változásai miatt ebben az életszakaszban a PCOS kezelése különösen nagy kihívást jelent.
Fontos a rendszeres kezelés, gondozás, ugyanis ez kihatással van a későbbi életszakaszokra is. A PCOS kezelés lépéseit az is befolyásolja, hogy melyik diagnosztikus kritérium alapján történt a diagnózis. A NIH kritériumrendszer szerinti betegeknél inkább a hiperandrogenemia és annak tünetei, az anyagcserezavarok fokozott kockázata határozza meg a szükséges kezelési beavatkozás és gondozás alapvető szempontjait, míg a 2003-as Rotterdami kritériumrendszer szerinti diagnózis inkább a menstruációs és infertilitási zavarok kezelését helyezi előtérbe.
A prevenciós és a PCOS kezelési terv felállításánál alapelvnek tekinthető, hogy a hiperandrogén bőrtüneteket, a menstruációs ciklust, a fertilitás megőrzését, az elhízást, a lelki panaszokat és az anyagcsere-elváltozásokat, továbbá a későbbi szövődmények kialakulásának esélyét együttesen szükséges figyelembe venni.
A PCOS kezelése a tünetek és az alkalmazott terápiák szerint az alkalmazott eljárások legtöbbjénél – a nem egységes diagnosztikus kritériumok, vizsgálati eljárások és szempontok miatt – még nem rendelkezünk magas validitású, egyértelmű bizonyítékokkal. Ezért a prevenciós és kezelési eljárások eredményességeinek értékelései nem zárultak le, az azokat vizsgáló kutatások jelenleg is folyamatban vannak.
A.) Az FSH-deficientia pótlása:
B.) Műtéti eljárások (endokoaguláció, lézervaporizáció [ODL])
C.) IVF-ET.
Több évtizedes nőgyógyászati és endokrinológiai tapasztalattal rendelkezem. Szakterületem a női hormonális betegségek – például a PCOS – diagnosztikája, kezelése és gondozása. Korábban vezettem a debreceni endokrin osztályt, több évtizedes kutatómunkát végeztem a nőgyógyászati endokrinológiai eljárások fejlesztése és gyakorlati alkalmazása terén. Tapasztalataimat két könyvben, több könyvfejezetben és tudományos cikkben osztottam meg. Emellett továbbképzéseket tartottam orvosoknak a női hormonális rendellenességek kezeléséről.
Célom, hogy a hozzám fordulók ellátása a legmodernebb, bizonyítékokon alapuló módszerekkel, magas színvonalon és egyénre szabottan valósuljon meg, ami elkerülhetetlen a hosszú távú egészség érdekében.