D-vitamin terápia PCOS-ben és inzulinrezisztenciában

D-vitamin terápia PCOS-ben és inzulinrezisztenciában

Az utóbbi években több vizsgálatban igazolták, hogy PCOS-ben csökken a D3-vitamin szintje. Felmerül a kérdés, hogy a D3 vitamin alkalmazása miként befolyásolja a PCOS betegek állapotát? Valóban igazolhatók kedvező eredmények vagy csak kellően nem megalapozott javaslatról van szó? (G.S.)


 

TARTALOM

Rövidítések jegyzéke és magyarázata

1. A D3-vitamin jelentősége

2. D3-vitamin terápiás alkalmazásának eredményei PCOS-ben a kutatások alapján

3. D3-vitamin pótlása cukorbetegségben

4. ÖSSZEFOGLALÁS ÉS KÖVETKEZTETÉSEK


Rövidítések jegyzéke és magyarázata

  • CI = (confidence interval) megbízhatósági tartomány, konfidencia intervallum A becslések bizonytalanságának számszerűsítésekor az az intervallum, amely egy bizonyos (szokásosan 95%-os vagy 99%-os) valószínűséggel magában foglalja a becsült populációs paraméter valódi értékét. Határai kiszámíthatók a becslés hibájából vagy egzakt valószínűségszámítási módszerekkel.
  • eset–kontroll vizsgálat, case-control study: Olyan, ok-okozati összefüggést kereső vizsgálat, amely során egy már betegségben szenvedő csoportot (esetcsoport) hasonlítanak össze egy vele jól összevethető kontrollcsoporttal
  • kohorszvizsgálat, követéses vizsgálat, longitudinális vizsgálat, cohort study, follow up study, longitudinal study Az etiológiai vizsgálatok egyik, ok-okozati összefüggést kereső (prospektív vagy retrospektív) típusa, amelynek során egy bizonyos hatásnak meghatározott ideig kitett csoportot (kohorsz) hasonlítanak össze egy expozíciónak ki nem tett csoporttal. A ~ során azt vizsgálják, hogy a követési idő során milyen gyakorisággal lépett fel megbetegedés az egyes csoportokban, majd ebből próbálnak következtetni az expozíció és a betegség közötti összefüggésre.
  • kontrollcsoport, control groupí. Az összehasonlító epidemiológiai vizsgálatokban az egyének viszonyítási alapként szolgáló csoportja. Tagjai a vizsgálat típusától függően mentesek a vizsgált betegségtől, expozíciótól, illetve a beavatkozás nem terjedt ki rájuk. A kontrollcsoport megfelelő kiválasztása alapvető jelentőségű a vizsgálati eredmények hitelességének biztosításához
  • meta-analízis: Több hasonló célú vizsgálat eredményeiből készült összesített, átfogó elemzés. Legfőbb előnye, hogy minden elérhető adattal számol, így nagyobb statisztikai erővel bír, mint az egyes vizsgálatok külön-külön, ezért egy-egy metaanalízis megbízhatósága igen jelentős.
  • MD = (mean difference) átlagok különbsége
  • OR = (odds ratio) esélyhányados. A megfigyelt esemény aránya a kezelt és a kontrollcsoportban. Ha a megfigyelt esemény tekintetében nincs különbség a két csoport között, akkor az ~ értéke 1. Ha a megfigyelt esemény egy nem kívánt esemény, s az ~ értékre 1-nél kisebb, akkor a kezelt csoportban alkalmazott eljárás hatásosnak bizonyult e nem kívánt esemény elkerülésében/megelőzésében.
  • p = p-érték Statisztikai próba eredménye. A biológiai statisztikában a p-érték az igaz null­hipotézis hibás elvetésének a valószínűségét adja meg. Szignifikancia határ legtöbbször p<0,05
  • RR = (Relative risk, Risk ratio) relatív kockázat. A kockázati tényezőnek kitett (exponált) és a kockázati tényezőtől mentes (nem exponált) vizsgálati csoport incidenciamutatójának hányadosa, amely azt fejezi ki, hogy hányszor nagyobb a vizsgált megbetegedés kockázata az exponáltak körében, mint a nem exponáltakéban. Ha nincs összefüggés a feltételezett kockázati tényező és a kockázat között, akkor a ~ értéke 1.
  • RTC = (randomized controlled trial) randomizált kontrollált tanulmány. A résztvevőket két csoportra osztják, az egyik csoportot kiteszik valamilyen beavatkozásnak, míg a másik csoportban nem végzik el az adott beavatkozást. Ezt követően egy meghatározott idő elteltével vizsgálják a beavatkozás következményeként kialakuló valamilyen kimenetelt. A randomizált, kontrollált vizsgálat mindig prospektív vizsgálat, hiszen a vizsgálat tervezése meg­előzte a megfigyelni kívánt eseményeket.
  • SMD (standardized mean difference) A standardizált átlagkülönbséget összefoglaló statisztikaként használják a meta-analízisben, amikor a vizsgálatok mindegyikét ugyanazzal a kimenettel értékelik, de különböző módon mérik.
  • szisztematikus irodalmi áttekintés: Rendszerezett irodalmi összefoglaló, mely előre meghatározott, igényes tudományos módszertannal dolgozza fel az összes elérhető szakirodalmat, hogy elkerülje az irodalmi áttekintések leggyakoribb hibáit (pl. a publikációs hibából adódó közlési elfogultságot). A módszeres irodalmazást követően a tudományos közleményeket előre meghatározott feltételek alapján minőségi elemzésnek vetik alá, és a megfelelő vizsgálatok eredményeit kvalitatív vagy kvantitatív (metaanalízis) módszerrel összesítik. Ilyen rendszerezett irodalmi áttekintések találhatók a Cochrane Könyvtárban is.

1. A D3-vitamin jelentősége

A D-vitamin-hiány következményei napjainkban népegészségügyi jelentőségűvé váltak. A D vitamin elsődleges biológiai funkciója a vérben lévő kalcium- és foszforszint normál szinten tartása, de a kalcium felszívódásában, illetve az erős csontozat kialakításában és fenntartásában is elsődleges szerepet játszik.A D-vitamin hatását azonban sokan ennél komplexebbnek tartják.

A cukorbetegséggel, és annak szövődményeivel kapcsolatos vizsgálatok az utóbbi években kerültek a klinikai érdeklődés homlokterébe. Egyre több adat támasztja alá a D-vitamin-hiány és a cukorbetegség kapcsolatát, a diabéteszes neuropathia és D-vitamin kapcsolatáról azonban eddig viszonylag kevés és ellentmondó adat áll rendelkezésre. Egyre több cikk hívja fel a figyelmet arra a D vitamin a szervezetben igen sok funkciót ellátó hormon, és hiánya immunhiányos állapotot idéz elő, fogékonnyá tesz a fertőzésekre, fokozza az autoimmunbetegségek kockázatát, rontja az inzulin hasznosulását és károsítja a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit.

A D-vitamin-hiány az inzulinérzékenységet és az inzulin elválasztást is kedvezőtlenül befolyásolhatja . Néhány tanulmányban 2-es típusú cukorbetegekben a szénhidrát-anyagcsere romlását figyelték meg a téli időszakban .

Prospektív obszervációs vizsgálatok a cukorbetegség kialakulásának magasabb kockázatáról számoltak be alacsonyabb D-vitamin-szintek mellett. Egy nagy esetszámú, 16 vizsgálatot feldolgozó metaanalízis során az alacsony D-vitamin-szintű csoportban a diabétesz kialakulásának esélye 50%-kal nagyobbnak bizonyult a magas D-vitamin-szintű csoporthoz képest . Egy másik meta­analízis eredménye szerint a magas D-vitamin-szintű alcsoportban a diabétesz kockázata 38%-kal volt alacsonyabb. Ezzel ellentétben más prospektív tanulmányok nem találtak összefüggést a D-vitamin-szintek és a 2-es típusú cukorbetegség előfordulása között.

Mivel a D vitamin, mint hormon, fontos szerepet játszik a sejtosztódásban is, a népességszintű D vitamin hiány az egyik oka a rákjárványnak. A D vitamin fontos szerepet játszik a szív és érrendszeri betegségekkel szembeni védelemben is. Az alacsony D vitaminszint a vizsgálatokban bejósolta idős emberek önellátó képességének és kognitív képességeinek szintjét.

A magzat fejlődésében a D vitamin hiánya súlyos fejlődési zavarokhoz vezet, csecsemőkorban pedig pl. véd a cukorbetegség vagy később multiplex szklerózis vagy asztma ellen. Gyakran betegeskedő gyerekeknek nagy dózisú D vitaminra megszűntek a felsőlégúti betegségei.

A D3-vitamin (25-hidroxi-D-vitamin) a normálisnál alacsonyabb szérum szintje gyakori a policisztás petefészek szindrómában (PCOS) szenvedő nőknél.

Nagyon sok kutatás tételez fel összefüggést az alacsonyabb D3-vitamin és a PCOS között.


(forrás: Sira L., 2015)

 Vajon a D-vitamin adásával megelőzhetők és kezelhetők a fenti betegségek? A D-vitamin hiány ok vagy okozat, esetleg független tényező ezekben a betegségekben észlelhető alacsonyabb 25-OHD szint?

Ebben az ismertetőben ezekre a kérdésekre szeretnék választ adni.

 2. D3-vitamin terápiás alkalmazásának eredményei PCOS-ben a kutatások alapján

Jelenleg több ezer olyan publikáció van, amelyek elvi megfontolások alapján - a csontanyagcserére kifejtett kedvező hatásán kívül - egyéb állapotokban is javasolják a D3-vitamin alkalmazását támogatják a D-vitamin nem a csontokra ható élettani előnyét.

2.1. Megbízható kutatások szükségessége

A számtalan élettani és kórélettani adatokkal szemben kevés megbízható adat áll rendelkezésre a D-vitamin adagolás hatásáról. A javaslatok zömmel azon a feltételezéseken alapulnak, hogy "ha hiányzik, pótoljuk" Sajnos a kérdés nem ennyire egyszerű, ugyanis hiányoznak a megbízható módszerekkel végzett kutatások és a megjelent  publikációk eredményei is eltérnek egymástól. A kérdés tisztázása érdekében megbízható kutatási eredmények (RTC-t, meta-analíziseket szisztematikus irodalmi értékelések eeredményeit szükséges figyelembe venni.

A meta-analízis (MA) és a szisztematikus irodalmi áttekintés (SR) több kutatás eredményét értékelik nagyon szigorú módszertani kritériumok betartásával. Ezért jelenleg ezek az adatok jelentik a legmegbízhatóbb eredményeket. 

2.2 Kutatási adatok eredményei

Kilenc vizsgálatot feldolgozó  meta-analízisben, amelyben összesen 647 PCOS betegen vizsgálták a D-vitamin-kiegészítés hatását, sem a szérum tesztoszteron (MD 0,04 ng / ml, 95% CI -0,09-0,17), sem a szérum LH (MD -0,48 IU / ml, 95% CI -1,97 és 1,00) között nem volt szignifikáns különbség. Ugyanakkor a szérum DHEAS szintjét szignifikánsan csökkentette a D-vitamin (MD -32,24 μg / dl, 95% CI -32,24 -14,01). A D-vitamin-kiegészítés nem befolyásolta az éhomi glükózt (MD 0,42 mg / dl, 95% CI -2,75-tól 3,60-ig) vagy az éhomi inzulint (MD 1,27 μU / ml, 95% CI -1,42 - 3,97). A HOMA-IR azonban nőtt a placebót kapó betegek körében, mint a D-vitamin (MD 0,52, 95% CI 0,39-0,65).

Tizenhét tanulmány feldolgozó metaanalízisben a 25-hidroxi-D-vitamin szintje és kvantitatív inzulinérzékenységi vizsgálati indexje (QIUCKI) szignifikánsan alacsonyabb volt PCOS-ben, mint a kontrolloknál. PCOS betegeknél , míg a HOMA és a parathormon (PTH)  szignifikánsan magasabb volt a kontroll csoportokhoz viszonyítva. D3-vitamin kezelés eredményeként szignifikánsan emelkedtek a 25-hidroxi-D-vitamin szintek, de az inzulinrezisztencia nem változott a kezelés hatására.

 2017-ben publikált szisztematikus irodalmi elemzés és meta-analízise, amelyben hat összesen 183, 18 és 41 év közötti PCOS betget vizsgáltak, 3-24 hétig kimutatta, hogy a D-vitamin-kiegészítés jelentősen csökkenti a totál  tesztoszteront. A D-vitamin adása ugyanakkor nem befolyásolta a szabad (free) tesztoszteront

 Szisztematikus irodalmi értékelés és meta-analízis, amelyben 463 vizsgálatból - a kutatás minőségét értékelve - kilencet értékeltek a D-vitamin-kiegészítés szignifikánsan javított a folliculáris fejlődést több domináns tüszőben (OR, 2,34, 95% CI, 1,39-3,92).  A rendszeres menstruációs ciklusokban megfigyelt különbségeket akkor is megfigyelték, amikor a metformin és a D-vitamin összehasonlítását a metforminnal (OR, 1,85, 95% CI, 1,01-3,39) hasonlították össze.

3. D3-vitamin pótlása cukorbetegségben

Normális szénhidrát-anyagcseréjű, illetve újonnan felismert 2-es típusú diabéteszes betegeket vizsgáló tanulmányokban a D-vitamin-pótlás semleges, vagy minimálisan kedvező hatásúnak bizonyult. Csökkent glükóztoleranciájú egyének hároméves utánkövetéses vizsgálata során D-vitamin (700NE) és kalcium (500 mg) együttes adása mellett a szénhidrátanyag­csere-zavar progressziója kivédhető volt, míg más tanulmányok hasonló kedvező hatást igazolni nem tudtak.

 Összesen 10 randomizált, ellenőrzött vizsgálatot (RTC) vontak be az értékelésbe. A D-vitamin nem javította szignifikánsan az inzulin rezisztencia homeosztatikus modelljének értékelését és a 2 órás orális glükóz tolerancia teszt plazma glükózt: az átlagos különbség -0,06 (95% CI -0,36-0,24) és -0,23 mmol / l (95% CI -0,65 0,19-ig). Ugyanakkor a D-vitamin adása javította a HOMA értékét egy olyan alcsoportban, ahol a kiindulási 25-hidroxi-D-vitamin koncentrációja ≥ 50 nmol / l volt [-0,59 átlag (95% CI -1,14-0,04); P = 0,03] és javított orális glükóz tolerancia teszt 120 perces plazma glükóz szintjét, ahol a kiindulási 25-hidroxi-D-vitamin <50 nmol/l.

 4ÖSSZEFOGLALÁS ÉS KÖVETKEZTETÉSEK

  • A D-vitamin hiány gyakori a PCOS által érintett nők körében. Ha a D-vitamin hiány okozta összefüggést a PCOS-val és a későbbi metabolikus és hormonális diszfunkció kialakulását a PCOS-ban, a D-vitamin-kiegészítés ígéretes alternatívát jelentene a PCOS megelőzésében és kezelésében.
  • A keresztmetszeti / eset-kontroll vizsgálatok meta-analízise támogatja a pozitív összefüggéseket a D-vitamin hiányés a PCOS metabolikus és endokrin rendellenességei között.
  • Ugyanakkor hiányoznak a prospektív megfigyelési vizsgálatok, amelyek a D-vitamin hiány és a PCOS-el összefüggő szövődményeket vizsgálják.
  • Az eddigi intervenciós vizsgálatok (D3 vitamin alkalmazása) meta-analízise NEM utal egyértelműen a D-vitamin-kiegészítés jótékony hatására a PCOS-ban szenvedő nők metabolikus és endokrin funkcióira nézve.
  • Tehát - a keresztmetszeti és az eset-kontroll vizsgálatokban megfigyelt összefüggés ellenére - jelenleg még nincs megbízható bizonyíték arra, hogy a D-vitamin hiány ok-okozati összefüggésben áll a PCOS kialakulásával és befolyásolja a szindróma lefolyását.
  • Ennek fényében az a következtetés vonható le, hogy a D-vitamin-anyagcsere zavara a PCOS következménye lehet és NEM OKA.
  • Alternatív lehetőség, hogy a D-vitamin hiánya a PCOS-el együttjáró közös tünete lehet.

 Azonban nem zárható ki annak lehetősége sem, hogy a D-vitamin hiány áttételesen esetleg mégis szerepet játszhat a PCOS kórlefolyásában, mivel az intervenciós vizsgálatok minősége heterogén, a vizsgált populáció mérete még nem nagy, nem homogén és az eredmények sem egyértelmüek még. Ezért nagyobb populáció bevonásával prospektiv RTC vizsgálatokra van szükség PCOS-ben szenvedő nők és kontrollok összehasonjlításával.

 A jövőbeli vizsgálatoknak tartalmazniuk kell a D-vitamin többszöri értékelését a nőkben a PCOS különböző szakaszaiban (ha lehetséges), hogy tisztázzuk a D-vitamin hiány  megértését a PCOS-ben. A kérdés tehát még most is nyitott. A D-vitamin hiány a PCOS metabolikus és hormonális rendellenességek következménye, oka vagy mindkettő?

 FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt vagy az Ön által használt készítmény betegtájékoztatójának elolvasását!

 

További  irodalom

 

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.