Metformin és Inositol összehasonlítása

Metformin és Inositol összehasonlítása

PCOS-ben, metformint tartalmazó készítmények helyett alternatív megoldást jelenthetnek az inositol-t tartalmú táplálékiegészítők. Az ismertető PCOS-ben alkalmazott metformin és inositol összehasonlító eredményeit foglalja össze kutatások alapján (G.S.)


RÖVIDÍTÉSEK ÉS FOGALMAK MAGYARÁZATA

  • BMI: Testtömeg-index
  • CI: (confidence interval) megbízhatósági tartomány, konfidencia intervallumA becslések bizonytalanságának számszerűsítésekor az az intervallum, amely egy bizonyos (szokásosan 95%-os vagy 99%-os) valószínűséggel magában foglalja a becsült populációs paraméter valódi értékét. Határai kiszámíthatók a becslés hibájából vagy egzakt valószínűségszámítási módszerekkel.
  • meta-analízis: Több hasonló célú vizsgálat eredményeiből készült összesített, átfogó elemzés. Legfőbb előnye, hogy minden elérhető adattal számol, így nagyobb statisztikai erővel bír, mint az egyes vizsgálatok külön-külön, ezért egy-egy metaanalízis megbízhatósága igen jelentős.
  • placebo kontrollált: Olyan kísérlet, melyben a résztvevők egy része hatóanyagot nem tartalmazó “gyógyszert” kap annak érdekében, hogy az eredmények összevetésével ellenőrizhető legyen, hogy a vizsgált szernek a placebo-hatáson felül is van-e pozitív hatása.
  • OGTT: Orális glüköz tolerancia teszt.
  • RR: (Relative risk, Risk ratio) relatív kockázat.  A kockázati tényezőnek kitett (exponált) és a kockázati tényezőtől mentes (nem exponált) vizsgálati csoport incidenciamutatójának hányadosa, amely azt fejezi ki, hogy hányszor nagyobb a vizsgált megbetegedés kockázata az exponáltak körében, mint a nem exponáltakéban. Ha nincs összefüggés a feltételezett kockázati tényező és a kockázat között, akkor a RR értéke 1.
  • RTC: (randomized controlled trial) randomizált kontrollált tanulmányA résztvevőket két csoportra osztják, az egyik csoportot kiteszik valamilyen beavatkozásnak, míg a másik csoportban nem végzik el az adott beavatkozást. Ezt követően egy meghatározott idő elteltével vizsgálják a beavatkozás következményeként kialakuló valamilyen kimenetelt. A randomizált, kontrollált vizsgálat mindig prospektív vizsgálat, hiszen a vizsgálat tervezése megelőzte a megfigyelni kívánt eseményeket.
  • SMD: (standardized mean difference): A standardizált átlagkülönbséget összefoglaló statisztikaként használják a meta-analízisben, amikor a vizsgálatok mindegyikét ugyanazzal a kimenettel értékelik, de különböző módon mérik. Ezzel lehet statisztikailag értékelni különböző vizsgálatokban szereplő populációk átlagainak különbségét.
  • szisztematikus irodalmi áttekintés: Rendszerezett irodalmi összefoglaló, mely előre meghatározott, igényes tudományos módszertannal dolgozza fel az összes elérhető szakirodalmat, hogy elkerülje az irodalmi áttekintések leggyakoribb hibáit (pl. a publikációs hibából adódó közlési elfogultságot). A módszeres irodalmazást követően a tudományos közleményeket előre meghatározott feltételek alapján minőségi elemzésnek vetik alá, és a megfelelő vizsgálatok eredményeit kvalitatív vagy kvantitatív (metaanalízis) módszerrel összesítik. Ilyen rendszerezett irodalmi áttekintések találhatók a Cochrane Könyvtárban is.

A tájékoztatóban csak a randomizált kontrollált vizsgálatok RTC), illetve azok meta-analízise kerül ismertetésre. A retrospektív feldolgozás vagy a nem randomizált, nyilt vizsgálatok alapján levont következtetések módszertani szempontból nem megbízhatók, ezért ilyen kutatást nem ismertetek. Ugyancsak nem kerültek be azok a kutatások sem, amelyek ovuláció indukcióra ható készítmények (pl. clomifen-citrát) és a metformin vagy inositol kombinált hatását vizsgálták. 

1. KUTATÁS
Ötven PCOS beteget, akiknél IR is igazolható volt, véletlenszerűen (randomizált vizsgálat) metforminnal (1500 mg / nap) vagy myo-inositollal (4 g / nap) kezeltek. A kutatás eredménye szerint mindkét kezelési csoportban javult az inzulinérzékenység. A BMI szignifikánsan csökkent, és a menstruációs ciklus normalizálódott a nők mintegy 50% -ában. Nem figyeltek meg jelentős változásokat az akneban és a hirsutizmusban. Mindkét készítmény eredményesnek bizonyult a BMI csökkentésében és az inzulin érzékenység javításában, valamint a menstruációs ciklus rendezésében.
KÖVETKEZTETÉS: A KÉT KEZELÉS KÖZÖTTI SZIGNIFIKÁNS KÜLÖNBSÉG NEM VOLT IGAZOLHATÓ.

2. KUTATÁS
 Randomizált, kontrollált vizsgálatban mind a metformin, mind a MYO szignifikánsan csökkentette az OGTT-re adott inzulinválaszt és javította az inzulinérzékenységet. A metformin szignifikánsan csökkentette a testtömeget, javult menstruáció, továbbá a szőrnövekedés (Ferriman-Gallwey pontszám). A metformin kezelésre csökkent az LH, az ösztradiol, az androgének, tovább csökkent az anti-müller hormon (AMH) szintje is. Ezen klinikai és hormonális változások egyikét sem figyelték meg MYO adagolás alatt.
KÖVETKEZTETÉS: A VIZSGÁLAT SZERINT MINDKÉT KEZELÉS JAVÍTJA AZ ELHÍZOTT PCOS-BETEGEKNÉL AZ INZULINREZISZTENCIÁT, DE CSAK A METFORMINNAK VOLT KEDVEZŐ HATÁSA A SZINDRÓMA ENDOKRIN ÉS KLINIKAI JELLEMZŐIRE.

3. KUTATÁS
Véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatban (RTC) hatvan 18 és 40 év közötti PCOS beteget vizsgálták. A vizsgált személyeket véletlenszerűen két csoportba osztották. Egyik csoport myo-inositolt (N = 30), a másik csoport metformint (N = 30) kapott 12 hétig. A 12 hétig tartó kezelést követően a myo-inositol bevétele szignifikánsan csökkentette a szérum totál tesztoszteront (-1,4 ± 4,2 vs. + 0,7 ± 1,4 nmol / l, P = 0,03), a módosított Ferriman Gallwey (mF-G) pontszámokat -1,1 ± 0,7 vs. -0,5 ± 0,8, P = 0,01) és a szérum nagy érzékenységű C-reaktív fehérje (hs-CRP) szintjei (-2,6 ± 3,9 vs. + 0,2 ± 1,5 mg / l, P <0,001. A myoinositol, a metforminnal összehasonlítva, szignifikánsan csökkentette az interleukin-1 (IL-1) génexpresszióját PCOS betegek perifériás vér mononukleáris sejtjeiben (P = 0,02).
Nem volt igazolható semmilyen jelentős különbség a myo-inozitol és a metformin csoport között a plazma nitrogén-oxidjára (NO) vagy az IL-8 és a tumor nekrózis faktor alfa (TNF-α) génexpressziójára.
KÖVETKEZTETÉS: A MYO-INOSITOL KEDVEZŐBB VOLT A TESZTOSZTERON, A SZŐRNÖVEKEDÉS, A CRP ÉS AZ INTERLEUKIN-1 (IL-1)* GÉNEXPRESSZIÓ SZEMPONTJÁBÓL.A TÖBBI HORMONT VIZSGÁLVA NEM TAPASZTALTAK SZIGNIFIKÁNS KÜLÖNBSÉGEKET A MYO-INOSITOL ÉS A METFORMIN CSOPORTOK KÖZÖTT.
* A mononukleáris fagocitákból származó citokinek osztálya. Az interleukin-1-et (IL-1) az antigénnel aktivált makrofág sejtek termelik és választják el, és ez az aktivált segítő T-sejteket arra indukálja, hogy válasszon el interleukin-2-t. Az interleukinokat kulcsfontosságú szereplőknek tekintik az atherosclerosisra jellemző krónikus érrendszeri gyulladásos válaszban.

4. KUTATÁS
Randomizált, kontrollált kísérlet.
Vizsgált személyek 53 18-40 év közötti PCOS nők.
A vizsgált személyeket véletlenszerűen két csoportba osztották, hogy 12 héten keresztül vagy a myo-inozitot (n = 26) vagy a metformint (n = 27) szedjék. Mio-inozitol- kiegészítés a metforminnal összehasonlítva, szignifikánsan csökkent az éhgyomri plazma glükóz (95% CI, -8,09, -2,16; p = 0,001) és a szérum inzulin szintje (95% CI, -2,28 , -0,70; p <0,001).
Eredmény: Csökkent a HOMA (95% CI, -0,55, -0,17; p <0,001), a szérum trigliceridek ( 95% CI , -20,47, -4,37; p = 0,003) és VLDL-koleszterin szintek (95% CI, -4,09, -0,87; p = 0,003)
KÖVETKEZTETÉS: a myo-inozitol, PCOS-ban szenvedő nőkNÉL 12 héten keresztül ALKALMAZVA, kedvezőBBEN hatott a glikémiás kontrollra, a trigliceridekre és a VLDL-koleszterin szintre, valamint a PPAR-γ gén expressziójára a metforminnal összehasonlítva.

5. KUTATÁS
Randomizált klinikai vizsgálatok (RCT-k) szisztematikus irodalmi áttekintése és meta-analízise során értékelték a myo-inositol és a metformin rövid távú eredményességét és biztonságát PCOS-ben. Az RCT-ket 1994 és 2017 között azonosították a MEDLINE, a Cochrane Library, a PubMed és a ResearchGate segítségével.. Hat kísérlet , összesen 355 beteg eredményét értékelték.
A kezelés végén nem találtak különbséget a metformin (MET) és a myo-inositol (MI) között az éhgyomri inzulin esetében (SMD = 0,08 µU / ml, 95% CI: -0,31-0,46, p = 697), a HOMA index (SMD = 0,17, 95% CI -0,53-0,88, p = 635), a tesztoszteron (SMD = -0,01, 95% CI: -0,24-0,21, p = 922), a SHBG-szintek (SMD = -0,50 nmol / l, 95% CI: - 1,39-0,38, p = 263) és a testtömegindex (BMI) (SMD = -0,22, 95% CI: -0,60-0,16, p = 2,665). A vizsgálatok alapján szignifikánsan gyakrabban fordult elő nemkívánatos esemény a metformint szadő csoportban (RR = 5,17, 95% CI: 2,91-9,17, p <0,001). Rövid távú vizsgálatokban nem találtak különbséget a MET és MI hatásában a hormonok változásában.
Következtetés: A myo-inozitol ALKALMAZÁSA, jobb tolerálhatósága MIATT, KEDVEZŐBB az androgén és metabolikus profil helyreállítását a PCOS nőkben.

6. KUTATÁS
Módszerek: Prospektív, randomizált, összehasonlító vizsgálatot végeztek 200 betegnél. A pácienseket véletlenszerűen osztották a két 100 csoportba.
A csoport: Myoinositol 550 mg naponta kétszer és D-chiro-inozitol naponta kétszer 13,8 mg
B csoport: Metformin 500 mg naponta háromszor.
Értékelési szempontok: Menstruációs ciklus, hirsutizmus (Ferriman Gallwey), éhgyomri és prandialis glükóz- és inzulinszintek, szérum DHEA-szintek, szabad tesztoszteron és szérum LH és FSH arány.
Eredmények: Mindkét csoportban javultak a vizsgált paraméterek, azonban a myo-inozitol és a D-chiro-inozitolt szedők csoportjában szignifikánsan nagyobb mártékű javulás volt igazolható a Metformin csoporthoz képest.
Következtetés: A Myo-inozitol és a D-chiro-inozit kombinációja és a metformin alkalmazása jelentősen javította az inzulinérzékenységet a PCOS nőknél. De a Myo-inozitol és a D-chiro-inozit kombinációja EREDMÉNYESEBB volt a hormonprofilok (LH / FSH és szabad tesztoszteron) szabályozásában, a Metforminnal összehasonlítva.

 

FIGYELEM
A készítmény szedése nem helyettesíti az egészséges életmódot, a diétát és a fokozott mozgást!
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő konzultációt vagy az Ön által használt készítmény betegtájékoztatójának elolvasását!

 

  ►Lásd még:

A metforminról

Metformin alkalmazása inzulinrezisztenciában

Metformin és PCOS

Inositol alkalmazásának lehetőségei

Metformin – újabb adatok egy megbízható és hatékony „régi” vércukorcsökkentő készítményről

 

Irodalom

 

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.