A hyperandrogenizmus és a vérzészavar terápiája

A hyperandrogenizmus és a vérzészavar terápiája

Hyperandrogén bőrtünetek és vérzészavar gyakran PCOS-ben fordul elő együttes tünetként, de önálló tünetként is előfordulhatnak nem PCOS betegeknél. PCOS kivizsgálasa során sajnos még napjainkban sem egységes szempontok szerint történik a kivizsgálás, ezért a betegek gyakran szubjektív véleményeket is kaphatnak orvosaiktól. A gyakran nem megfelelő diagnosztikai eljárások miatt a prevenciós és terápiás eljárások sem a jelenleg elérhető, a legmagasabb és a legmegbízhatóbb bizonyítékok alapján kerülnek kiválasztásra.
Megjegyzés: Az ismertető ezen részében az életmóddal kapcsolatos és egyéb (nem gyógyszeres) alternatív / komplementer terápiás lehetőségek nem szerepelnek
.(G.S.)


TARTALOM

1. HYPERANDROGÉN BŐRTÜNETEK KEZELÉSE

1.1. Seborrhoea, akne kezelése

1.2. Hirsutismus kezelése

1.3. Fokozott hajhullás kezelése

2. MENSTRUÁCIÓS ZAVAROK KEZELÉSE

2.1. Hormonális fogamzásgátlók alkalmazása 

2.2. Gyógyszeres progeszteron kezelés

2.3. Metformin és inozitol alkalmazása


RÖVIDÍTÉSEK

  • CC= clomifen-citrát,
  • CI = (confidence interval) megbízhatósági tartomány, konfidencia intervallum;
  • GnRH= Gonadotropin-releasing hormone
  • hCG = humán koriogonadotropin;
  • MET = metformin
  • OHSS = (ovarian hyperstimulation syndrome) ovarialis hyperstimulatiós-szindróma;
  • OR = (odds ratio) esélyhányados;
  • p = p-érték (Az első fajta hiba (a nullhipotézis hibás elvetése) valószínűségét adja meg.);
  • PCO = polycystas ovarium, policisztás petefészek;
  • PCOS = polycystas ovarium syndroma, policisztás ovarium szindróma;
  • RR = (relative risk,) relatív kockázat;
  • RTC = (randomized controlled trial) randomizált kontrollált tanulmány;
  • WMD = (weighted mean difference) súlyozott átlag különbsége.

1. HYPERANDROGÉN BŐRTÜNETEK KEZELÉSE

A PCOS-ben acne, hirsutismus és ritkábban androgen alopecia alakul ki. Az enyhe fokú hiperandrogén bőrtünetek (papulopustular acne, acne conglobata) tüneti kezelésére, a lokális vagy szisztémás bőrgyógyászati kezelésen kívül, OCP-k vagy fogamzásgátló hatású ciproteron-acetátot tartalmazó készítmények alkalmazhatók. Fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben a FG score nyolc pont alatti, a hirsutismus kizárható, tehát kezelés nem indokolt.

A gyakorlat számára lényeges szempont, hogy a hiperandrogén bőrtünetek terápiánál a szérum androgén szinteket nem feltétlenül szükséges figyelembe venni, ugyanis azok nincsenek szoros kapcsolatban a hiperandrogén bőrtünetek súlyosságával.

Lényeges továbbá annak ismerete is, hogy jelenleg nem rendelkezünk olyan szisztémás hormonális kezelési lehetőséggel, amely eredményesen kezelné a hiperandrogén bőrtünetek és a peteérés hiánya miatt kialakuló menstruációs zavarokat egyaránt. Ezért mindig tisztázni szükséges a peteérési és menstruáció zavarok okait. A bizonyítékokon alapuló döntést a peteérési zavar, a hiperandrogén tünet súlyossága, illetve az esetleges ellenjavallatok közösen határozzák meg.

1.1. Seborrhoea, akne kezelése

1.1.1. Seborrhoea és az akne nem hormonális gyógyszeres kezelése

Amennyiben a kozmetikai kezelések nem eredményesek, relatíve enyhe tünetek esetén felszíni kezelés is elegendő lehet (pl. benzol-peroxyd, lokális retinoid készítmények, helyileg alkalmazott antimikrobális kezelések, azelain sav.)
Alkalmazhatók még szájon keresztüli adagolásban antibiotikumok (pl. Dalacin) vagy A-vitaminszármazékok (isotretinoin).
Az isotretinoin hatásmechanizmusa elsődlegesen a faggyúmirigyek működésének gátlásán alapul. Egy kúra általában 16-24 hétig tart. Klasszikus PCOS-ben az izotretinoin alkalmazása nem ideális, ugyanis gyakran emeli a triglicerid, vagy koleszterin és vércukor, illetve a májenzimek szintjét. Szedése alatt bőr könnyen kiszáradhat. Terhesség ellen védekezni kell, mert magzati fejlődési zavart okoz!

Figyelem: A kozmetikai vagy kozmetológiai kezelésre nem javuló aknék eseteiben endokrinológiai vizsgálat és kezelés szükséges, ugyanis késői szakaszban, a bőr mikro sérülései miatt, már hegesen gyógyuló aknék maradandó nyomot hagynak a bőrön!

1.1.2. Akne kezelése hormonális fogamzásgátlók alkalmazásával

A hormonális fogamzásgátlók több formában csökkenthetik a hiperandrogén tüneteket:

  • Csökkenti a petefészekben termelődő hím nemi hormonokat
  • Emelik az SHBG (a hím nemi hormonokat kötő fehérjéket)
  • Csökkentik a szabad androgének arányát.

A hormonális fogamzásgátlók (OCP) antiandrogén hatását lényegesen meghatározza azok gesztagén tartalma. A legerősebb antiandrogén hatású gesztagen a cyproteron-acetát. 

A fogamzásgátlók kiválasztásánál az aknéra kifejtett hatáson kívül még figyelembe kell venni a készítmény kockázatát, főleg a thromboembóliás eseményekre is.

(►Lásd még: 1. Antiandrogének alkalmazása részt.)

Hershberger teszt szerint a dienogeszt és a drospirenon antiandrogén hatása a cyproteron acetát 40%, illetve 30%-a. Lényeges tudni, hogy a cyproteron-acetátot tartalmazó készítmények Magyarországon csak antiandrogén terápiaként vannak törzskönyvezve, nem fogamzásgátlóként.
Az eddigi klinikai vizsgálatok szerint az acne kezelésére a klórmadinont tartalmazó készítmények eredményesebbek a levonorgesztrel tartalmú készítményeknél, a drospirenont tartalmazó OCP-k pedig kedvezőbbek a norgesztimát vagy a nomegesztrolt tartalmú készítményekhez viszonyítva.

1.2. Hirsutismus kezelése

Enyhe fokú hirsutismus esetén dienogesztet vagy drospirenont tartalmazó készítmények egyaránt alkalmazhatók.

Közép- vagy súlyos fokú hirsutismusban már a ciproteron-acetát + EE tartalmú, illetve egyéb antiandrogén hatású készítmények alkalmazása mérlegelhető, illetve esetenként javasolt.

1. Antiandrogének alkalmazása

1.2.1.Ciproteron-acetát

A ciproteron-acetát (CPA) volt az első antiandrogén, amelyet 1964-óta használják a klinikai gyakorlatban. Antiandrogén hatását elsősorban azzal fejti ki, hogy a sejtek citoplazmájában kiszorítja a dihidrotesztoszteront az androgén hatásért felelős receptorról, illetve kis mértékben gátolja az 5-alfa-reduktáz aktivitását, így a tesztoszteron átalakulását aktív dihidrotesztoszteronná. Antigonadotrop hatása miatt csökkenti az ovarialis androgének mennyiségét. A CPA javasolt adagja hirsutismusnál 50–100 mg a ciklus 10 napján. Ugyanakkor a CPA alkalmazása hasonlóan eredményes lehet alacsonyabb dózisban (5–10 mg) is.
Mivel önmagában alkalmazva vérzészavar alakul ki, a ciproteron-acetát ösztrogénnel (estradiol vagy CPA+EE) kombinálva használható. A 2 mg CPA-t +EE-t tartalmazó készítmény akne kezelésére a drospirenont tartalmazó készítményekkel megegyező eredményességű, de hirsutismusban eredményessége jobb.
Alkalmazásánál ugyanakkor lényeges tudni, hogy a CPA a VTE kialakulása szempontjából, a magasabb kockázatot jelentő gesztagének közé tartozik, ezért a véralvadási zavarok kialakulására hajlamosító genetikai tényezőket (V. faktor Leiden mutáció, aktivált protein C rezisztencia) ki kell zárni, illetve dohányzóknak nem javasolt.

Egy 2014-ben megjelen szisztematikus irodalmi áttekintés szerint ( Cochrane Database Syst Rev. 2014 Mar 3;(3)) a cyprotreon-acetát (Diane-35, Cypromix) kockázata megegyzik a Gesztodén/Dezogesztrel/Drospirenont tartalmazó készítményekkel.

! KIEGÉSZÍTŐ MEGJEGYZÉS ÉS FIGYELMEZTETÉS A CIPROTERON-ACETÁT (CPA/EE) KÉSZÍTMÉNYEK BIZTONSÁGOS ALKALMAZÁSÁVAL KAPCSOLATBAN.

2013. januárban a francia gyógyszerészeti ügynökség (ANSM) úgy döntött, hogy három hónapon belül felfüggeszti a ciproteron-acetát/etinilösztradiol (CPA/EE) (2 mg/0,035 mg) tartalmú gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyét Franciaországban. Az ANSM úgy találta, hogy a vénás és artériás thromboembolia (VTE és ATE) kockázata meghaladja az akne kezelésében nyújtott előnyöket.

Az European Medicines Agency's (EMA) Pharmacovigilance Risk Assessment Committee (PRAC) (Európai Gyógyszerügynökség gyógyszerek mellékhatásaival foglalkozó bizottsága) áttekintette a klinikai vizsgálatokból, farmakoepidemiológiai vizsgálatokból, a ciproteron-acetát/etinilösztradiol (2 mg/0,035 mg) tartalmú gyógyszerek biztonságosságával kapcsolatos forgalomba hozatalt követő tapasztalatokból rendelkezésre álló adatokat, valamint az érintettek beadványait, különös tekintettel a thromboemboliás eseményekre.

A PRAC véleménye szerint a ciproteron-acetát/etinilösztradiol (2 mg/0,035 mg) tartalmú gyógyszerek előny-kockázati profilja továbbra is kedvező, a közepesen súlyos vagy súlyos, androgénfüggő akne (seborrheával vagy anélkül) és/vagy a hirsutismus kezelésében, fogamzóképes korú nőknél.
A PRAC felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a gyógyszerek hormonális fogamzásgátló hatással rendelkeznek, és mint ilyenek, más hormonális fogamzásgátlóval való egyidejű alkalmazásuk ellenjavallt.

A kopaszodás esetén (alopecia, androgen effluvium), figyelembe véve a rendelkezésre álló biztonságossági adatokat, különös tekintettel a súlyos thromboemboliás események kockázatára, valamint a rendelkezésre álló hatásossági adatok jelentős korlátozottságát az előny-kockázati profil nem kedvező, és ezért ebben a terápiás indikációban ezek a gyógyszerek a továbbiakban nem javasolhatók.

1.2.2. A hirsutismus kezelésének további elvi lehetőségei

Spironolacton, finasterid, flutamid

A hirsutismus kezelésére, az előny-kockázat arányát mérlegelve, egyéb antiandrogének hatású készítmények (spironolacton, finasterid, flutamid) alkalmazása is előnyös lehet, bár ezek MÉG NEM szerepelnek a hivatalos indikációban (off label készítmények).
Az előny-kockázatra (benefit / risk) vonatkozó bizonyítékok alapján az Endocrine Society (Endokrin Társaság, USA) a spironolactont a hirsutismus első, a finasteridet az alkalmazható készítmények második lépcsőjében javasolja.
Az aldoszteron antagonista spironolactonnak antiandrogén hatása is van. Napi 100-200 mg dózisban gátolja az 5-alfa reduktáz aktivitását (tesztoszteron átalakulását dihidrotesztoszteronná) és receptor (a sejtekben lévő kötőhelyek) szintjén blokkolja a tesztoszteron és a dihidrotesztoszteron (utóbbi 10 x erősebb a tesztoszteronnál) biológiai hatását. Az OCP-vel szembeni előnye, hogy nem gátolja az ovulációt, nem okoz testtömeg növekedést és kissé csökkenti az inzulin rezisztenciát. Monoterápiában polymenorrhoeat okozhat, amely a dózis csökkentésével (napi 100 mg-ról 50 mg-ra) vagy kiegészítő OCP alkalmazással megszüntethető. Alkalmazása hirsutismus esetén jön szóba, acne kezelésére kevésbé eredményes.

Magyarországon a hiperandrogén terápia szempontjából mind a spironolacton, mind a finasterid az off label (a hivatalos gyógyszerkönyvi előírat nem tartalmazza ezt az indikációt) kategóriába tartozik.

Alkalmazásuk, a megfelelő engedély birtokában, akkor lehet indokolt, ha az EE+CPA készítmények legalább egy éves kezelés eredménytelen. Az OCP hatású készítménnyel az antiandrogének nemkívánatos magzati mellékhatása is megelőzhető.

Kortikosteroidok alkalmazása

A PCOS-hez adrenális eredetű androgenizmus (congenitalis adrenalis hyperplasia, CAH) is társulhat. Ezekben az kombinált esetekben, a mellékvesekéreg működés visszaszorítására, kiegészítő kortikosteroid kezelés – éjszakára alacsony dózisban dexamethasone (0,25–0,5 mg) – alkalmazása is mérlegelhető, bár EE+CPA-t tartalmazó készítményhez viszonyítva ez kevésbé eredményes a hirsutismus kezelésére (EE–CPA: 66%, dexamethasone: 31%).

A tartós dexamethason kezelés CAH-al nem kombinált formáknál, ahol csak kis mértékű a dehydroepiandroszteron (DHEA) vagy dehydroepiandroszteron szulfát (DHEAS) emelkedés – figyelembe véve azt is, hogy a DHEAS-nek kardioprotektív hatása is lehet – nem javasolt.

Metformin és Myo-Inozitol alkalmazásának lehetősége

A metformin szignifikánsan csökkentette a testtömeget, kedvező volt a menstruációs ciklusra, valamint a Ferriman-Gallwey pontszámra (fokozott szőrnövekedésre). A metformin kezelés csökkentette az LH és az ösztradiol, az androgének és az Anti-Müller hormonszinteket is. Ezen klinikai és hormonális változások még nem egyértelműen igazoltak a MYO-Inozitol adagolás során

A metformin és az OCP hasonló volt a hirsutizmusra gyakorolt hatás szempontjából. Randomizált kontrollált tanulmányok szisztematikus értékelése szerint nem volt szignifikáns különbség az inzulin érzékenyítők (pl. metformin) és az orális fogamzásgátlók között (WMD -0,5, CI, -5,0, 3,9, I (2) = 79%).

A metformin eredményessége alacsonyabb volt mint a spironolaktoné (WMD: 1,3, Cl, 0,03, 2,6) és flutamidé (WMD 5,0, Cl, 3,0, 7,0, I (2) = 0%).

Következtetések:

  • Az alacsony vagy nagyon alacsony minőségre vonatkozó pontatlan és ellentmondásos bizonyítékok azt sugallják, hogy az inzulin érzékenyítők korlátozott vagy nem jelentős előnyökkel járnak a hirsutizmusban szenvedő nők számára.
  • A vizsgálatok alapján a jelenlegi bizonyítékok nem támasztják alá egyértelműen a metformin alkalmazását a hirsutismus kezelésére. Az eddig végzett, de nem megfelelő minőségű vizsgálatok miatt további, jól megtervezett vizsgálatokra van szükség ezen a területen is.

Lokális eflornithine

Az arcon kialakuló hirsutismus kiegészítő kezelésként lokális eflorithine kísérlendő meg, mely csökkenti a szőrzet növekedési ütemét. Randomizált kontrollált vizsgálat során 24 hetes kezelést követően 58%-ban észleltek javulást az arcon jelentkező fokozott szőrnövekedés esetén, míg a placebo csoportban a javulás csak 34%-os volt. A hatóanyagot tartalmazó készítmény (Vaniqa 11,5% krém) Magyarországon még nem elérhető, de megrendelhető.

1.3. Fokozott hajhullás kezelése

A fokozott hajhullás kezelése az egyik legnagyobb probléma mind az orvosok, mind a betegek számára. Utóbbiaknak főleg lelki okok miatt. Kezelése - sajnos - a mai napig sem megoldott.

Az eddigi kutatások szerint a fokozott, androgén eredetű hajhullás kezelésére a lokális minoxidil (Regaine) a legkedvezőbb.

Megjegyzés:

Diffúz hajhullást okozhat még stressz: nagyobb gyulladás, baleset, műtét, bizonyos gyógyszerek alkalmazása (pl. véralvadásra hatók), valamint pszichés trauma lehet a kiváltó ok. A hajvesztés ezekben az esetekben nem jelentkezik azonnal, hanem 3-5 hónap múlva alakul ki, akkor hirtelen, nagyfokúan, diffúzan nyilvánul meg. Amennyiben sikerül megtalálni, és kezelni a kiváltó okot, a hajhullás magától megszűnhet. 

Az alábbi javaslatokat bizonyítékok nem támasztják alá, de megpróbálhatók:

  • A fokozott hajhullásra szteroidos oldatok is használhatók, melyeket a fejbőrre kell kenni. A készítményekbe gyakran kevernek ösztrogént is. A koffein tartalmú samponok és hajszeszek néhány éve kerültek a piacra, ezek alkalmazása is lassíthatja a hormonális eredetű kopaszodást.
  • A hajhagymák aktiválására, a hajszálképzésre szájon át történő kezelés is alkalmazható. Lehet szedni antioxidáns tartalmú A- és E-vitamint, B-vitamint, amely nem csupán a hajhagymák anyagcseréjét befolyásolja, de a körmöknek is jót tesz. Ez az az anyag, amely a fejbőr faggyúműködésére szintén hat, de nem mellőzhető a H-vitamin, az a bioton sem. A felsorolt vitaminok zsírban oldódnak, a szervezet képes raktározni, felhalmozni őket, ezért a túlzott bevitelükkel vigyázni kell, nehogy káros legyen a szervezetre.
  • Az ásványi anyagok, nyomelemek szintén jótékonyan befolyásolják az egészséges hajképződést, ezek közül a legfontosabb a réz, a vas és a cink, valamint a kén.
  • A kén a hajszálak alapjául szolgáló keratin szintézisében tölt be nélkülözhetetlen szerepet. Érdemes a fent említett anyagokat olyan készítmények formájában a szervezetbe juttatni, melyekben kombináltan, és a megfelelő mennyiségben vannak jelen.

Az ilyen kapszulákat, tablettákat általában kúraszerűen célszerű alkalmazni, így segíthető elő a legjobban a hajhagymák regenerációja.

2. MENSTRUÁCIÓS ZAVAROK KEZELÉSE

2.1. Hormonális fogamzásgátlók alkalmazása 

A vérzészavar kezelésére, amennyiben a betegnek meddőségi panasza nincs - tekintettel arra, hogy PCOS-ben petefészek eredetű menstruációs zavar van -  főleg az alacsony androgenitású gesztagéneket – dezogesztrelt, gesztodént, norgesztimátot vagy drospirenont – tartalmazó fogamzásgátlók alkalmazását a legtöbb irányelv jelenleg is az első vonalbeli kezelésként ajánlja,. A fogamzásgátló hatású készítmények előnye, hogy az FSH és az luteinizáló hormon (LH) kiáramlás gátlásával csökkentik a petefészek eredetű androgénszintézist, emelik az SHBG-t, ennek következtében csökken a szabad androgen (fT) aránya, mely csökkentheti a hiperandrogén tüneteket.

Tekintettel arra, hogy PCOS-ben észlelhető androgén-túltermelődés a visceralis zsírsejtekben fokozza a béta-adreneg receptorok expresszióját, ami szabad zsírsavak nagymértékű felszaporodásához vezet, mely rontja az inzulinrezisztenciát a fogamzásgátlók, bár rövidtávon inkább emelik az inzulin szintet, hosszabbtávon csökkenthetik az IR-t.

A hormonális fogamzásgátló tabletták (OCP) alkalmazása megelőzhetik az endometrium carcinoma kialakulását is.

A megfelelő készítmény kiválasztásánál ugyanakkor figyelembe kell venni a készítmények összetételét. Főleg a gesztagen komponens módosíthatja az androgén hatást és fokozhatja a vénás tromboembolia (VTE) kockázatát. 

A VTE kockázata készítményenként eltérő; alacsonyabb kockázattal bírnak a levonorgesztrelt tartalmazó, farmakológiai szempontból magasabb androgenitású készítményekhez viszonyítva. A noretiszteront vagy a norgesztimátot tartalmazó készítmények esetén levonorgesztrelhez viszonyított relatív kockázat (RR) nem növekszik, míg a gesztodént, dezogesztrelt, drospirenont (DRSP) tartalmazó készítményeknél az RR: 1,5–2,0, az etonogesztrelt, norelgesztromint tartalmazó készítményeknél (RR: 1,0–2,0).

Az OCP tartós alkalmazásánál felmerül, hogy milyen mértékben befolyásolják a PCOS betegek laboratóriumi eredményeit és a végső, kemény végpontokat (szív- és érrendszeri betegségek kialakulását). Erre a kérdésre – tekintettel arra, hogy PCOS betegeknél ilyen irányú randomizált kontrollált tanulmányok (RTC-k) nem történtek – jelenleg még egyértelmű választ nem lehet adni. A "Cochrane Menstrual Disorders and Subfertility Group" által 2006-ban végzett szisztematikus irodalmi áttekintés szerint, az akkori kutatási eredmények alapján, nem volt egyértelműen igazolható, hogy a hormonális fogamzásgátlók kedvezőtlenül befolyásolnák a PCOS betegek éhomi vércukor és totál koleszterin szintjét, a metforminnal kezeltekhez viszonyítva. Nincs hatásuk az inzulin szintre sem, de a metforminhoz viszonyítva jobban csökkentik a totál tesztoszteron (TT) koncentrációt.

Egy később publikált szisztematikus irodalmi áttekintés (SR) szerint, mely legalább három hónapig tartó, 35 prospektív kohorsz és RTC tanulmányt értékelt, az OCP-k szignifikánsan emelik a totál koleszterin, LDL koleszterin (LDL-C), HDL koleszterin (HDL-C), a triglicerid, az éhomi vércukor szintet. A glükóz/inzulin arány és a homeostasis model assessment inzulin rezisztencia (HOMA-IR) nem változott az OCP alkalmazása alatt.

 1. Megjegyzés: A kutatási adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a vizsgálatok során a kiindulási éhomi vércukor, a HOMA index, a koleszterin, a HDL-C, LDL-C, a triglicerid, a testtömeg index (BMI) értékeknél, továbbá az életkorban szignifikáns heterogenitás volt igazolható és az életmódbeli különbségek is befolyásolhatják a vizsgálat eredményét. (Tehát nem megbízható a következtetés.) Prospektív kohorsz vizsgálat szerint normál testtömegű PCOS betegeknél 6 hónapig alkalmazott etinil-ösztradiolt és drospirenont (EE-DRSP) tartalmazó OCP + spironolacton kombináció nem befolyásolta a BMI-t, a derék-csípő arányt, a LDL, HDL cholesterol és a triglycerid szinteket, és a glükóz toleranciát. A hirsutismus (FG score szerint), a TT és a szabad androgénindex (FAI) csökkent, az ultraszenzitív C-reaktív protein (hsCRP) és a homocystein koncentráció a 6 hónap végére megemelkedett. Az utóbbi két biomarker koncentrációja a fokozott kardiovaszkuláris kockázatra utalhat.

ÖSSZEGEZVE AZ EDDIGI KUTATÁSOK ADATAIT, AZ OCP ALKALMAZÁSÁNAK ELŐNYEI LÉNYEGESEN MEGHALADJÁK A VÁRHATÓ KOCKÁZATOKAT.

Ennek ellenére, főleg a NIH kritériumok szerinti diagnózis esetén, akiknél túlsúly, elhízás, IR, hyperandrogenaemia vagy dyslipidaemia igazolható, a menstruáció rendezésére, a hormonális fohamzásgátlók közül, elsősorban hüvelygyűrű javasolt, tekintettel arra, hogy PCOS betegnél ennek alkalmazása jelenti a legkisebb kardiovaszkuláris kockázatot.

 2. Megjegyzés: Bár nem fogamzásgátlóként van törzskönyvezve, a petefészek eredetű menstruációs zavarok és hyperandrogén bőrtüneteket együttes kezelésére a ciproteron-acetát/etinilösztradiol kombinációjú készítmények (Diane-35, Cypromix) javasolhatók. (Saját gyakorlatomban ezt szoktam felírni) A készítmények megfelelő indikáció alapján tartósan szedhetők, bár alkalmazását egyes orvosok kockázatosnak tartják és ezért (inkolatlanul) nem javasolják. 

Megnyugtatásként megismétlem a készítménnyel kapcsolatos legutolsó biztonsági vizsgálatok eredményét:
A PRAC véleménye szerint a ciproteron-acetát/etinilösztradiol (2 mg/0,035 mg) tartalmú gyógyszerek ELŐNY-KOCKÁZATI PROFILJA TOVÁBBRA IS KEDVEZŐ, A KÖZEPESEN SÚLYOS VAGY SÚLYOS, ANDROGÉNFÜGGŐ AKNE (SEBORRHEÁVAL VAGY ANÉLKÜL) ÉS/VAGY A HIRSUTISMUS KEZELÉSÉBEN, FOGAMZÓKÉPES KORÚ NŐKNÉL.

2.2. Gyógyszeres progeszteron kezelés

Akiknél az ösztrogén alkalmazása kockázatos, alternatív kezelésként ciklusos progeszteron szubsztitúció is javasolható a vérzés 15. napjától 10 napig. Elsősorban a naturális progeszteron Utrogestan, Progesterone Exceltis) javasolt vagy szájon vagy hüvelyi alkalmazási formában. Utóbbi alkalmazási formánál a progeszteron közvetlenül a keringésbe kerül és nem / vagy kevésbé károsítja a máj funkcióit, pl. a véralvadási faktorokat.

Elvileg levonorgestrelt tartalmazó méhenbelüli eszköz (IUD) is használható, de ennek biztonságáról megbízható adatok még nem állnak rendelkezésre PCOS illetve inzulinrezisztenciás betegeknél.

 Wild Yam

A készítmény biztonságosan alkalmazható, de a klinikailag vizsgált még nem igazolta hatásosságát. Három hónapig tartó RTC során (wild yam kivonat versus placebo krém) nem tapasztaltak változást a súly, a szisztolés, a diasztolés vérnyomás, a totál szérumkoleszterin, triglicerid, nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterin, FSH, glükóz, továbbá az ösztradiol illetve a szérum vagy saliváris (nyál) progeszteron szintekben. Ezért további vizsgálatok szükségesek.

2.3. Metformin és inozitol alkalmazása

A metformin és az inozitol alkalmazása a menstruációs zavarok kezelésére kedvező lehet, de még nem tudjuk pontosan, hogy kiknél várható megfelelő hatás.

Az eddigi vizsgálatok alapján, akiknél túlsúly, elhízás, IR (vércukor kóros, HOMA: 2,5-3,0; 0. perces inzulin > 15 mIU/L, 120 perces inzulin: >80,0 mIU/L), hyperandrogenaemia vagy dyslipidaemia igazolható, a menstruáció rendezésére az inzulin érzékenységet növelő készítmények javasolhatók.

A metformin és az inozitol összehasonlító vizsgálatai szerint jelenleg még nem egyértelmű, hogy melyik készítmény alkalmazása kedvezőbb.

  1. Az eddig publikált vizsgálatok szisztematikus értékelése (SR) szerint, bár a metformin nagyobb mértékben csökkenti az inzulin szintet PCOS betegeknél, kevésbé eredményes a rendszertelen menzesz kezelésére, mint az OCP-k (OR): 0,08, [95% CI: 0,01–0,45)].
  2. Kis esetszámú vizsgálatok szerint ugyanakkor a metformin jobban csökkentheteti a BMI-t és kedvezőbb a vércukor, a totál koleszterin és az LDL-koleszterin szempontjából az OCP-hez viszonyítva.
  3. Randomizált kontrollált vizsgálat szerint, melyben a metformint és a Myo-inozitolt hasonlították össze - bár mindkét kezelés javította az IR-r-, csak a metformin csoportban igazolták egyértelműen a menstruációs zavarok javulását.

 FIGYELEM!

  • BÁR AZ INZULINT ÉRZÉKENYÍTŐ SZEREK JAVÍTHATJÁK A RENDSZERTELEN MENSTRUÁCIÓT, GYAKRAN SZÜKSÉG VAN MÉG EGYÉB KEZELÉSEKRE IS! 
  • A rendszertelen menstruációt gyógyszeresen, főleg meddőség esetén, még az ovulációra (peteérésre) ható gyógyszerekkel szükséges javítani. 
  • Időnként műtét, petefészek "drilling" (LOD) is mérlegelhető, bár ennek jelentősége napjainkban már csökkent. Csak gyógyszeres kezelés eredménytelensége esetén javasolt, akkor, ha a beteg 3 hónapon belül terhes is szeretne lenni.
  • Természetesen a testtömegindex (BMI) csökkentése, az alkalmazott eljárástól függetlenül, ugyancsak kedvező a menstruációs zavaroknál.

FIGYELMEZTETÉS 
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt vagy az Ön által használt készítmény betegtájékoztatójának elolvasását!

TÁVKONZULTÁCIÓ
A tájékoztatóval kapcsolatos egyéni panaszok, kérdések esetén - VIP regisztrálás után - lehetősége van távkonzulTÁcióRa, ahol panaszával kapcsolatban egyénre szabott véleményt és javaslatot kap!

►Lásd még:

Menstruáció zavarai

Menstruáció zavarainak diagnózisa

Menstruáció zavarainak terápiája

Meddőség kezelése

Metformin alkalmazása inzulinrezisztenciában

Inositol alkalmazasának lehetőségei

A metforminról

Metformin és PCOS

Metformin – újabb adatok egy megbízható és hatékony „régi” vércukorcsökkentő készítményről

Metformin és inositol összehasonlítása

 

Irodalom

 

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.