Elhízás diagnózisa

Elhízás diagnózisa

Az elhízás az egyik leggyakoribb és legfontosabb következményekkel járó népbetegség. A mindennapos szóhasználatban a kövérség és a súlyfelesleg értelmezése nem válik élesen ketté. A túlsúly (súlyfelesleg) alatt a test magasságához viszonyított testtömeg növekedés, míg kövérség alatt a szervezett zsírtartalmának növekedését célszerű érteni. Magyarország felnőtt lakosságának egyharmada túlsúlyos. Az életkor előrehaladtával az elhízás egyre gyakoribb. Új felmérések alapján a 20-30 év közötti nők körülbelül 20%-a elhízott, az 50-60 éves korosztály esetén ez a szám több mint 50%. A megfelelő kezelés eredményességének, a társult szövődmények tisztázása és megfelelő kezelés, a beteg állapotának követése érdekében fontos az elhízás korai és pontos diagnózisa. (G.S)


TARTALOM

1. Előzményi adatok (anamnézis)

2. Fizikális vizsgálat

3. Laboratóriumi vizsgálatok

4. Kardiovaszkuláris szövődmény tisztázása érdekében végzett vizsgálatok

5. Az elhízás mértékének meghatározása


AZ ELHÍZOTT BETEG VIZSGÁLATÁNAK SZEMPONTJAI

1. Előzményi adatok (anamnézis)

Részletes anamnesis felvétel, amely tartalmazza az elhízás kialakulásának kezdetét, lehetséges okait, folyamatát, illetve a megelőző elhízás ellenes kezeléseket is.

További fontos tényezők

  1. etnikai hovatartozás
  2. családi anamnesis
  3. étkezési szokások, evészavarok felderítése (bulimia, éjszakai evés, nagy mennyiségű étel fogyasztása)
  4. fizikai aktivitás
  5. egyéb lehetséges befolyásoló tényezők: genetikai faktorok, kis fizikai aktivitás, hormonális tényezők, psychosociális faktorok, stressz, dohányzás elhagyása, drogok stb.
  6. az elhízás kísérőbetegségeinek felmérése
  7. a beteg motivációjának meghatározása

2. Fizikális vizsgálat

  1. testtömeg mérés (lehetőleg mindig azonos körülmények között, azonos napszakban és ruházatban) kg-ban
  2. testmagasság mérése és méterben történő kifejezése (fontos ennek pontos meghatározása, mert a BMI számolásakor hibát eredményezhet mindkét irányban)
  3. a fentiekből BMI számítás (kg/m2)
  4. haskörfogat mérés (cm)
  5. csípőkörfogat mérés (cm)
  6. vérnyomásmérés (megfelelő mandzsettával!)
  7. az elhízással összefüggő betegségek feltérképezése (diabetes, hypertonia, dyslipidemia, kardiovaszkularis betegségek, légzőszervi eltérések, izületi problémák, nem-alkoholos zsírmáj, alvási apnoe)
  8. acanthosis nigricans jeleinek keresése, amely insulin rezisztenciát jelezhet

(forrás: Depositphotos_8560572_l-2015.jpg)

3. Laboratóriumi vizsgálatok

A hormonális okok közül a csökkent pajzsmirigy funkciót (sTSH) és a mellékvesekéreg fokozott kortizol termelését szükséges kizárni.

További vizsgálatok

  1. éhomi vércukor, hemoglobin A1c (HbA1c)
  2. lipid profil (összkoleszterin, HDL-koleszterin, LDL-koleszterin, triglicerid)
  3. húgysav
  4. májfunkció
  5. vesefunkció
  6. ha nincs cukorbetegség, orális glukóz terhelés (75 gramm glukózzal)
  7. vizeletvizsgálat
  8. Na, K ionok

Máj enzimek eltérése esetén, ha felmerült a nem-alkoholos zsírmáj gyanúja, akkor hasi UH vizsgálat elvégzése is javasolt.

4. Kardiovaszkuláris szövődmény tisztázása érdekében végzett vizsgálatok

  1. EKG
  2. szív UH, ha szükséges
  3. emelkedett vérnyomás esetén 24 órás vérnyomásmérés (ABPM)
  4. carotis doppler ultrahang

5. Az elhízás mértékének meghatározása

1.Testtömeg index meghatározása

Az ideális testtömeg a testtömegindex (BMI) alapján lehet a következő szerint kiszámítani: a testtömeg (testsúly) kilogrammban mért értékét osztani kell a magasság méterben megadott négyzetével.

BMI kategóriák (BMI=kg/m2).

18,5 alatt

Sovány

18,5-24,9

Normál testtömeg

25-29,9

Túlsúlyos

30 felett

Kövér

Az elhízás miatt kialakuló betegségek, a várható szövődmények szempontjából lényeges a zsírtömeg eloszlása is, ezért a BMI meghatározásán kívül fontos ennek mérése is.

A zsírlerakódás helye szerint az elhízásnak két típusát szokás megkülönböztetni:

  • • az egyenletes, úgynevezett "alma-típusú" elhízást
  • • A hasi, az úgynevezett “körte-típusú” elhízást

Az elhízás típusa, és ezzel a kockázat mértéke a derék / csípő körfogat arányának meghatározásával könnyen meghatározható.

2. Derék körfogat mérésének helyes módja

A legalsó borda és a csípőízület közötti távolság közepén (a köldök felett kb. 2-3 haránt ujjnyira) mért centiméterben kifejezett derék körfogat értéke alkalmas arra, hogy az egészségi kockázat mértékére támpontot adjon. Ha a derékbősége nagyobb, mint 80 cm, akkor veszélyeztetett. (férfiaknál : 94 cm)


(forrás: Depositphotos_23471382_m-2015.jpg)

3. Csípő körfogat mérésének helyes módja

Amennyiben a derék körfogat és a csípő körfogat elosztásával kapott érték nők esetében meghaladja 0,85-öt, (férfiaknál 0,9-et), akkor hasi típusú elhízásról beszélünk. A pontatlan mérésekből azonban jelentős eltérések származhatnak, melynek egyik oka a lógó has. Ezért minden esetben vessük össze eredményeinket a testtömeg-index értékkel is!

4. Egyéb módszerek

A testzsír tömegének meghatározása. Főként gyermekkorban alkalmazzák például a bőrredőmérést, melynek során rendszerint a test öt különböző pontján megmérik a bőrredő vastagságát és ennek alapján megfelelő tapasztalati képlettel kiszámítják a testzsír mennyiségét.

Manapság már modernebb és egyszerűen kezelhető készülékek állnak rendelkezésre a zsírtömeg meghatározására, amelyek a test elektromos ellenállását mérve gyorsan és fájdalommentesen határozzák meg a test zsírtömegét, illetve a zsírtömeg százalékát.

Nők esetében

  • Túlsúlyos: 30-35 % között zsír,
  • Elhízott:     35 %-nál több zsír.

FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt !

►Lásd még:

Az elhízás kialakulása

Az elhízás szövődményei

 

Irodalom

Julesz J. és Laczi F.: Obesitas. in: A klinikai endokrinológia és anyagcsere-betegségek kézikönyve. (szerk: Leövey A.), Medicina Könyvkiadó Rt, Budapest, 2001.(753-766.)

National Heart, Lung, and Blood Institute. (2012). How are overweight and obesity diagnosed? Retrieved August 8, 2012.

 

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.