Hyperandrogén bőrtünetek

Hyperandrogén bőrtünetek

Az acne, a fokozott szőrnövekedés (hirsutismus) és a fokozott hajhullás (alopecia) a nők egyik leggyakoribb, a bőrön jelentkező  tünetei közé tartoznak. Az összefoglaló néven hyperandrogén bőrtüneteknek nevezett elváltozások nemcsak azért fontosak, mert komoly kozmetikai problémát jelentenek, hanem azért is, mert a hátterükben fokozott hím nemi hormon termelődés is állhat. (GS)


TARTALOM

1. Acne vulgaris

2. Fokozott szőrnövekedés (hirsutismus)

3. Fokozott hajhullás (allopécia, androgen effluvium)

1. Acne vulgaris

 Az acne vulgaris (pattanások) a leggyakoribb bőrbetegség, amellyel korábban kizárólag a bőrgyógyászok foglalkoztak.  Az acne multifaktoriális (több eredetű) kórkép, melynek kialakulásában jelentős szerepet játszanak a hím nemi hormonok (androgének) is. 

(Depositphotos_17699489_l-2015.jpg

A szisztémás androgén hatáson kívül a lokális tesztoszteron hatás kialakulását a faggyúmirigyek hormonreceptorai és a faggyúmirigyekben lévő sejtek örökletes androgén érzékenysége is befolyásolja

A bőrben akkor is lehet fokozott androgénhatás, ha a vérben nem mutatható ki a hím nemi hormonok emelkedése, tehát nincs szisztémás hatás.

Az acne kialakulási mechanizmusa

Az utóbbi évtizedekben forgalomba került nőgyógyászati készítmények, és az acnehoz társuló egyéb tünetek miatt azonban egyre többen jelennek meg nőgyógyásznál olyan betegek, akiknek acnes tüneteik vannak. Tekintettel arra, hogy jelenleg nincs egységes álláspont a bőrgyógyászok és a nőgyógyászok között az acneval jelentkező betegek diagnosztikájával és terápiájával kapcsolatban, röviden szükséges ismertetni azokat a nőgyógyászati-endokrin szempontokat, amelyek elősegíthetik a hatékonyabb együttműködést a szakmák között és javítják az acnes betegek ellátásának minőségét, a gyógyulás esélyét.

Az acne, mint szisztémás hiperandrogenizmus tünete

A lokális kezelésre nem javuló formáknál, főleg ha azok egyéb hiperandrogén tünetekkel, fokozott szőrnövekedéssel (hirutismus) fokozott hajhullással (allopecia) vagy vérzészavarral  társulnak, a bőrgyógyászati kezelésen kívül hormonális kivizsgálás is javasolt. Az időben történő kivizsgálással a társuló kórképek időben felismerhetők és az elkezdett kezeléssel megelőzhető, hogy az arcon hegek alakuljanak ki. 

2. Fokozott szőrnövekedés (hirsutismus)

Nőkben, a férfiakra jellemző helyeken (felső ajak, nyak, mellkas) jelentkező fokozott szőrnövekedést hívjuk hirsutismusnak, ami a szervezetben megemelkedő férfi nemi hormonok miatt alakulnak ki.

A hirsutismus fokát Ferriman és Gallwey szerint határozhatjuk meg, amely a legelterjedtebb módszer. Az eljárás 11 testtájat vesz figyelembe a női szőrzet megítélésénél, amelyek közül csak 9 számít a hirsutismus pontozásánál. Az alkar és a lábszár pontjait a hirsutismus súlyosságának megítélésében nem tartja mérvadónak, mivel nem hormonérzékeny testtájék.

Az eljárás 11 régiót vesz figyelembe a női szőrzet megítélésénél, amelyek közül csak 9 számít a hirsutismus pontozásánál, ugyanis az alkar és a lábszár pontjait a hirsutismus súlyosságának megítélésében nem tartja mérvadónak, mivel nem hormonérzékeny testtájék. Minden régióban 0-4-ig lehet pontozni, maximum pontszám: 36. Nyolc pont alatt nincs hirsutismus.

 Nők számára természetesen az arcon kialakuló fokozott szőrnövekedés jelent problémát.

 

A hirsutismustól mind diagnosztikus, mind terápiás szempontból lényeges elkülöníteni a hypertrichosist. A hypetrichosis nem nemi jellegű fokozott szőrnövekedés, amelynél általában normális az androgén metabolizmus és terápiát sem igényel.

3. Fokozott hajhullás (allopécia, androgen effluvium)

 

Ez hasonló a férfiaknál kialakuló tünetekhez, de általában nem olyan mértékű. A nőknél, a férfiakénál enyhébb kopaszodás és ritkulás - főleg a fejtetőn és oldalt- a halánték két oldalán - jelentkezik, de a hajvesztés szétszórtabb, egyenletesebb, és egyszerre nagyobb hajrészt érint, mint a férfiaknál. A fokozott hajhullás miatt jelentkező betegnél, a leggyakoribb okokon túl (pszichés tényezők, vashiány, vitaminhiány, gyulladás, allergia, pajzsmirigy alulműködése, inzulinrezisztencia stb.), gondolni kell a hím nemi hormonok túlzott hatására is.

Alopécia formái férfiaknál és nőknél

 

Fokozott hajhullás okai

  • Hormonális eredet (szérum tesztoszteron, prolaktin, kortizolszint emelkedése, illetve lokális vagy szisztémás aktív szteroidhormon metabolit, a dehidro-epiandroszteron-szint emelkedése).
  • Hiányállapotok: nyomelemek hiánya (cink, réz, vas), fehérjehiány, vitaminhiány (B-, A-vitamin)
  • Belszervi megbetegedések: májbetegség, pajzsmirigy-rendellenesség, krónikus infekció (góc )
  • Autoimmun megbetegedések (SLE, Hashimoto-thyreoiditis, vitiligo)
  • Bőrgyógyászati okok: atrichia/hypotrichia congenita, aplasia cutis congenita
  • Iatrogén tényezők, gyógyszerek: retinoid, citosztatikum, penicillinamin
  • Kémiai, fizikai ágensek: ólom, hajfesték, dauer.
  • Fiziológiás:
    • Évszaki hajhullás
    • Az anyánál a szülés után néhány hónappal kialakuló diffúz hajhullás,
    • Életkor előrehaladása

FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt !

TÁVKONZULTÁCIÓ
A tájékoztatóval kapcsolatos egyéni panaszok, kérdések esetén - VIP regisztrálás után - lehetősége van távkonzulTÁcióRa, ahol panaszával kapcsolatban egyénre szabott véleményt és javaslatot kap!

 ►Lásd még:

Hyperandrogén bőrtünetek diagnózisa

Hyperandrogén bőrtünetek terápiája

A hyperandrogenizmus és a vérzészavar terápiája

Irodalom

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.