Mediterrán diéta és a 2-es típusú diabetes

Mediterrán diéta és a 2-es típusú diabetes

A mediterrán típusú táplálkozás az 50-es években került az érdeklődés középpontjába, amikor Dr. Acel Keys közleménye megjelent, mely szerint a világ mediterrán régióiban élő emberek között alacsonyabb a coronaria-szívbetegség előfordulása. (forrás: webdoki 2018.10.28. , Dr Nagy L.B.)


Későbbi vizsgálatok valóban demonstrálták, hogy az ilyen diéta hasznos a cardiovascularis események megelőzésében, valamint javítja a coronariabetegek túlélését. Ugyancsak javítja a glykaemiás kontrollt és csökkenti a 2-es típusú diabetes incidenciáját. Ezért mind az American Diabetes Association, mind utóbbi és az American Heart Association közös ajánlásában szerepel, B evidenciaszinten. Azonban nincsen egyetlen mediterrán diéta, mivel a Földközi tenger határán lévő 18 országban különböző a táplálkozás összetétele.

Közös bennük

  • Növényi alapú, kevésbé feldolgozott, inkább a szezonális friss ételekből áll, limitált a cukortartalom; a zsírok összetételében dominál az olívaolaj; a zsírok az energiabevitel 30-40%-át teszik ki; kevés vagy közepes a tejtermék, főleg sajt és joghurt.
  • A fehérjék közül a húsok és tojás mennyisége és frekvenciája kicsi, főleg tengeri halak és egyéb tengeri ételek, elsősorban a tenger közelségétől függően. Só helyett inkább növényi fűszerek, alkoholból kevés bor étkezéskor.

A mediterrán diéta iránti érdeklődés legújabban az alacsony szénhidráttartalomra fókuszált, két vizsgálatban is a mediterrán diétát úgy alkalmazták, hogy a napi kalória kevesebb mint 50%-a legyen szénhidrát.

Hatása a diabetes kezelésében

2-es típusú cukorbetegségben öt olyan kontrollcsoportos vizsgálatot közöltek, amelyek legalább 12 héten át tartottak. Ezekben a mediterrán diéta javította a glykaemiás kontrollt és csökkentette a cardiovascularis rizikótényezőket. Közülük két olyan vizsgálat volt, amelyet nem mediterrán régióban végeztek. Ezek közül a Mediterranean Lifestyle Programban 163, mediterrán diétát tartó, postmenopauzában lévő nőt hasonlítottak össze 116, szokásosan kezelt nővel.

Az aktív diétában kevés volt a telített zsír, a diétát stressz-menedzsment tréning, fizikai terhelés, csoportterápia és a dohányzás abbahagyása egészítette ki.

Hathónapos követésben javult a glykaemiás kontroll, a testtömegindex és az életminőség, de nem volt szignifikáns a lipidváltozás. A diétával egyenlő fontosságúak a kísérő beavatkozások.

A másikban, a Viva Bien-ben a mediterrán diétát adaptálták a helyi szokásokhoz, latin nőket hasonlítottak össze a szokásos kezelésű csoporttal. 24 hónap alatt egyik csoportban sem javult a hemoglobin-A1c-érték, de a mediterrán diéta mellett jobban alakultak a pszichoszociális mutatók.

Két 1-4 éves vizsgálatban a mediterrán diétához energiarestrikciót társítottak. Jobb volt a kontrollcsoporthoz képest a glykaemiás kontroll és a cardiovascularis rizikótényezők alakulása.

A négy évig tartó követésben pedig a diabetes miatt alkalmazott gyógyszereket csökkenteni lehetett és a diabetest illetően remissziókat is tapasztaltak.

2015-ben kilenc vizsgálat metaanalízisét készítették el, 1178 cukorbeteg adataiból. A kontrolldiétához képest a mediterrán átlag 0,3%-kal nagyobb mértékben javította a hemoglobin-A1c-t és szintén szignifikánsan jobban javult az éhgyomri inzulin, az összkoleszterin, a triglicerid és a HDL-koleszterin értéke és a testsúly.

Alkalmazása a cukorbetegség prevenciójában

Egy kontrollcsoportos trial és 9 prospektív megfigyeléses vizsgálat adatait összegző metaanalízis 2014-ben 136 846 betegen azt mutatta, hogy protektív hatású a 2-es típusú diabetes kialakulására. Viszont 2016-ban az USA-ban 3358 személyen végezték a CARDIA study-t fiatal korban, majd 25 évvel később nézték a diabetest vagy prediabetest: a fiatalkori cardiovascularis fitnesz mellett kevesebb, a módosított mediterrán diétát folytatók között nem volt kevesebb.

A spanyol PREDIMED-Reus randomizált trial-ben nem cukorbetegeken, de magas cardiovascularis rizikójú egyéneken hasonlították össze az alacsony zsírtartalmú étrendet egy olyan, nem energiacsökkentett tradicionális mediterrán táplálkozással, amelyet kiegészítettek extraszűz olívaolajjal és kevert magvakkal. Négy évig tartó követés során a mediterrán étrend mellett 52%-kal lett kisebb a diabetes incidenciája. Ez a testsúly vagy a fizikai aktivitás változása nélkül is bekövetkezett. Egy másik spanyol vizsgálatban 13380 személyt követtek medián 4,4 éven át. A diétát betartó csoportban védőhatást észleltek a diabetes kialakulását illetően.

Lehetséges hatásmechanizmus

Feltehetően komplex. Előnyei (csökkenő sorrendben): A növényi ételek (főzelékek, gyümölcsök, magvak, hüvelyesek), az alkoholfogyasztás korlátozása, a csökkent húsfogyasztás. Más vizsgálatok szerint a zsiradékok összetétele. Az ilyen táplálék-összetétel csökkentheti a gyulladást és javíthatja a perifériás szövetek inzulinérzékenységét, valamint az erekben az endothelfunkciót.

Implementáció a való életben

A kedvező vizsgálatok nagyrészt a mediterrán régióban történtek. Ez több kérdést vet fel:

  • Megerősíthető-e az eredmény eltérő étkezési kultúrájú és eltérő étkezési mintát követő országokban is?
  • Konzisztens-e az eredmény a mediterrán régiókban más étkezést követőkkel összehasonlítva?
  • Az Egyesült Államokban a cukorbetegek be fogják-e tartósan tartani?
  • Vajon a diéta összetétele vagy a kalóriamegszorítás magyarázza az elért eredményeket?

 

Irodalom

Jackie L. Boucher, J.L.: Mediterranean Eating Pattern. Diabetes Spectrum 2017;30:72-6

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.