Változókor

Változókor

A változókor (klimaktérium) vagy perimenopausa, egyénenként változó tartamú, ösztrogénhiányos tünet együttessel jellemezhető életszakasz, mely már a menopausa előtt elkezdődhet. A változókort a petefészek "öregedése" okozza.(G.S.)


Másképpen fogalmazva perimenopausának nevezzük a menopausát megelőző időt, valamint az azt követő első évet. Menopausa alatt az utolsó rendes menstruációt értjük, melyet 12 hónapon belül nem követ újabb. Postmenopausa a perimenopausát követő életszakasz. 54 éves korára a nők 80%-a már postmenopausában van.

TARTALOM

1. A változókor kialakulásának oka

2. Hormonális változások

3. Az ösztrogén hiány okozta változások

3.1. Az ösztrogénhiány korai tünetei

3.2. Az ösztrogénhiány középtávú tünetei

3.3. Az ösztrogénhiány hosszútávú következményei


1. A változókor kialakulásának oka

A petefészek "öregedése" miatt csökken a petesejtek (oocyták) száma, a granulosa sejtek aktivítása, következményesen az ösztrogén, az inhibin termelődés a progeszteron-termelődés megszűnése.


(forrás: Depositphotos_80423622_s-2019)

2. Hormonális változások

A follicularis ösztrogén szintje hullámzik, az FSH gyorsabban, az LH lassabban, de folyamatosan emelkedik. A ciklus első napjaiban mérve az FSH>15NE/l és az LH>9 NE/l a perimenopausa kezdetét jelzi, míg az FSH>35 NE/l az LH>20 NE/l értékei határozottan a petefészkek működésének csökkenésére utalnak. A szérum-tesztoszteron szintek lassú csökkenése már jóval a menopausa előtt megfigyelhető.

Az ösztrogének és az FSH, LH változása perimenopauzában

A perimenopauzában – a peteérés miatt kialakuló progeszteron hiány miatt - kiegyensúlyozatlan, viszonylagos ösztrogéntúlsúly állhat fenn, majd fokozatosan kialakul az ösztrogénhiány is.

3. Az ösztrogén hiány okozta változások

3.1. Az ösztrogénhiány korai tünetei

  • változó súlyosságú és időtartamú tünetek
  • vérzészavar: változó ciklushossz
  • vasomotoros: hőhullám, éjszakai izzadás
  • alvászavar
  • palpitatio érzése (szívdobogás-érzés)
  • neuroendokrin rendszer zavara: hangulatváltozás, szorongás, önbizalom és koncentrálóképesség  csökkenése, feledékenység, libidócsökkenés


Depositphotos_16931769_m-2015.jpg

Különösen zavaróak lehetnek az éjszakai hőhullámok, melyek gyakran a változókor első jelei. Felmérések szerint a nők egy harmada szenved enyhébb, és további egy harmada erősebb hőhullámoktól. Van, akinél csak néhány hétig tart, másoknál évekig. A hőhullámok gyakorisága is változó. Egy nap jelentkezhet 2, de akár 30 hőhullám is. Különösen zavaró, ha éjszaka tör elő, ilyenkor ugyanis sokan felébrednek miatta, és nem tudnak újra elaludni. Többnyire a hőérzet hullámként terjed a mellektől a nyak, a fej és a felkarok irányába. A bőr kipirulhat.A hőhullámot többnyire izzadás kíséri, ami oly mértékű lehet, hogy csapzottá teheti a hajat, sőt a hálóruhát, ráadásul még az ágyneműt is átnedvesítheti. Mindehhez enyhe fejfájás is társulhat. Néhány percen belül a hőhullám alábbhagy és felváltja a hidegrázás.

A hőhullám oka szintén az ösztrogénszint csökkenésében keresendő. Emiatt az agy hőszabályozó központja rendszertelenül és pontatlanul dolgozik. A test hőt ad le, épp úgy, mint a forró nyári napokon, fokozódik a pulzusszám, az erek kitágulnak, az izzadság pedig a párolgás révén a hűtésről gondoskodik. A hidegrázás mutatja, hogy a test újra visszaállt a megfelelő hőmérsékletre. Még tudományosan nem támasztották alá, hogy egyedül az ösztrogénszint tehető-e felelőssé a hőhullámokért. Mindazonáltal a nők egyharmada nem tapasztal hőhullámokat, annak dacára, hogy az ő ösztrogénszintjük is csökken változókorban.

A neuro-vegetatív jellegű klimaxos tüneteket a nők különféleképp élik meg. Azoknál az asszonyoknál, akiknél az ösztrogén szintje a petefészek eltávolításhoz (ovariectomia) hasonló hirtelenséggel csökken, a tünetek súlyosabbak. A hőhullámok a társadalmi érintkezést jobban zavarják, de az éjszakai izzadás még inkább rontja az életminőséget, mert éjszakánként többszöri ébredéshez vezet.

3.2. Az ösztrogénhiány középtávú tünetei

  • hüvely, szeméremtest keringése  csökken
  • urogenitalis atrophia:
    • szexuális dysfunctio, dyspareunia (fáfdalmas közösülés)
    • atrophiás vaginitis (sorvadt hüvelyhám okozta hüvelygyulladás
    • Fertőzés nélkül is nehéz és fájdalmas vizeletürítés (dysuria) és gyakori vizelési inger (pollakisuria) lép fel.
    • Visszatérő húgyúti fertőzések alakulhatnak ki.
    • A hólyagalap (trigonum) gyulladása vagy süllyedése sürgősségi incontinentiát (vizelettartási zavart) okozhat.
  • medencefenék támasztó-függesztő elemeinek  gyengülése, nőnek a süllyedéses panaszok:cystocele, rectocele, descensus et prolapsus uteri
  • hám-, kötőszöveti atrophia: bőr, haj szárazsága, elvékonyodása, szájszárazság

Sorvadt, ösztrogén hiányos hüvelyhám                                        Normál hüvelyhám

3.3. Az ösztrogénhiány hosszútávú következményei

Cardiovascularis betegségek:

A menopausa után, illetve a fogamzóképes korú, de petefészek eltávolításon (ovariectomia) átesett nőknél az ischaemiás cardiovascularis történések előfordulási gyakorisága is nő.

  • kockázat 70 éves korra éri el a férfiakét
  • postmenopausa olyan súlyú rizikótényező, mint a férfiaknál
  • korai menopausa fokozza a CV betegségek rizikóját
  • kedvezőtlen eltolódás lipidszintekben, alvadási faktorokban
  • bal kamra funkció csökken
  • generalizált perifériás arteriás vasoconstrictio, ezért a vascularis resistentia nő, következményesen a szervperfúzió csökken: szöveti ischemia (oxigénhiány),  érfalkárosodás

DE

  • Nem egyértelmű, hogy a menopausa önmagában rizikótényező lenne (időskorban férfiaknál is nő a rizikó)
  • Azoknál a postmenopausás nőknél, akiknél kialakul coronariabetegség, fokozott az egyéb CV rizikó, mint akiknél  nem alakul ki
  • A postmenopausás endogén hormonszintek nem jelentős rizikótényezők, ezért a HRT-nek nincs kardioprotektív hatása

Kognitív változások:

  • feledékenység, csökkent koncentrálóképesség
  • kevés információ van arról, hogy az E2 megőrzi a kognitív funkciót
  • idős, nem demens nőknél E2 terápia nem javította a kognitív funkciót

Testfelépítés:

  • korai postmenopausában gyakori a hízás, zsíreloszlás változása
  • E2, P secretio csökkenése következtében a zsírsejtek biológiája változik: centralis zsírlerakódás
  • HRT nem előzi meg a hízást, de centrális lerakódást igen
  • hízást nem a menopausa státusz okozza, hanem a kevesebb mozgás.

Bőrelváltozások:

– bőr, csontok kollagéntartalma csökken  bőr öregedés, ráncok



(forrás:https://israrwong.com/mid-face-aging-where-it-all-starts/)

Az ösztrogén felelős a víz bőrben való tárolásáért. A bőr víztartalma miatt lehet sima és feszes a bőrünk. Körülbelül 30 éves kortól kezd a szervezet kevesebb kollagént termelni, ami egy kötőszöveti fehérje. Ennek következtében a bőr vékonyabb lesz, és rugalmasságából is veszít. Ha a változókorral együtt ösztrogénszintünk is csökken, felgyorsulnak az öregedési folyamatok. A bőr szárazabbá, érzékenyebbé válik, ami miatt gyakran viszket is. Emellett idős korban a szervezet csak lassabban képez melanint, ami a bőrben lévő, a sugárzás káros hatásaitól védő színanyag. A napozásra ezért a bőr sokkal gyorsabban és érzékenyebben reagál, mint a korábbi életszakaszokban.

A hajszálak is elvékonyodnak, szárazabbak és törékenyebbek lesznek, néha hajhullás is előfordulhat. Ez azonban többnyire nem feltűnő. Mindezért szintén az ösztrogénszint csökkenése felelős.

Néhány nőnél fokozott szőrösödés is felléphet, többnyire a száj fölött vagy az állon, de a felső combokon és más testrészeken is. Ennek oka a női és férfi hormonok (androgének) egyensúlyának felborulása. Az androgének termelődése továbbra is alacsony szinten marad, viszont az ösztrogén csökkenése miatt előtérbe kerülhet hatásuk. Az androgének felelősek a hirtelen kialakuló pattanásokért, mitesszerekért és a fejbőr fokozott zsírosodásáért is.

Egyensúly zavara

  • rossz egyensúly (E2 hiány központi hatása miatt)

Degeneratív arthritis:

  • Gyenge és fájdalmas ízületek, izomfájdalom.
  • Inkább obes és depressziós nőknél alakul ki.
  • Nem tisztázott, hogy E2-hiány vagy rheumatológiai ok áll-e a hátterében.

Vázrendszeri tünetek

Az ösztrogén szintjének csökkenésével, az életkorhoz kötött csontritkulás fokozódása gyorsul. 


FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt vagy az Ön által használt készítmény betegtájékoztatójának elolvasását!

►Lásd még

Anti-Müller-hormon: a petefészekrezerv vizsgálata és ennek klinikai jelentősége

Ösztrogének és gesztagének pótlása (HRT) petefészek eredetű hormonhiányban

Posztmenopauzális oszteoporózis

 

Irodalom

  • Jakab A.: Menopausa in A klinikai endokrinológia és anyagcsere-betegségek (szerk Leövey A.), Medicina, 2001, 511-522

Mint minden weboldal, ez is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár.
Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król Adatvédelm menüpont alatt talál.